STRUVĪTI KAĶIEM

Struvītu veidošanās kaķiem literatūrā tiek apzīmēta kā Feline lower urinary tract disease vai FUS. Lielākoties saslimšana saistās ar kaķa apakšējo urīntraktu un sevī iekļauj dažāda veida problēmas, tādas kā urīnpūšļa iekaisums, urīnvada iekaisums, urīna kristālu veidošanās un daļēja vai pilnīga urīnvada nosprostošanās. Jāpiemin, ka pilnīga urīnvada nosprostošanās kaķiem ir letāla, ja tā netiek laicīgi ārstēta.

FUS ir sastopams tikai pieaugušiem kaķiem, tiek skarti aptuveni 0,5% - 1% no kaķu populācijas. Struvīti veidojas abiem dzimumiem, bet lielāka bīstamība ir tieši vīrišķajai kārtai, jo tiem ir daudz šaurāks un garāks urīnizvads, kas veicina aizsprostošanos. Urīntrakta slimībām ir augsts recidīvu procentuālais skaitlis un šķiet, ka dažiem kaķiem kopš dzimšanas ir lielāka nosliece tieši uz šī veida slimībām.

Ja pievēršas pētījumiem, galvenais FUS iemesls ir labvēlīgi apstākļi urīnkristālu veidošanās mehānismam urīnpūslī. Vairāki pētījumi pierāda, ka galvenais, primārais „vaininieks” FUS attīstības mehānismā ir magnijs. Toties ir jāpiebilst, ka daudz nozīmīgāks parametrs FUS attīstības mehānismā ir urīna skābuma līmenis (pH). Urīnā, kura pH līmenis ir 5,5 – 6, kas nozīmē, ka tas ir skābs, pat pie paaugstināta magnija daudzuma urīnkristāli (struvīti) nevar izveidoties, jo šāds pH līmenis tos izšķīdina. Struvītiem labvēlīgs attīstības pH ir sākot no 7 un uz augšu. Protams, bez speciāla aprīkojuma Jūs mājas apstākļos nevarat noteikt pH līmeni Jūsu kaķa urīnā, bet to var izdarīt praktiski visās veterinārās klīnikās. Jāsaka, ka pH līmenis pats par sevi neraksturo slimības pakāpi (neliecina par struvītu klātbūtni), bet gan norāda uz situāciju, kad struvītu izveidošanās risks ir relatīvi augsts.

Pastāv pieci riska faktori:

  • Vecums (visbiežāk sastop kaķiem vecumā no 2 – 5 gadiem)
  • Dzimums (sastop abiem dzimumiem, bet smagāka gaita vīriešu kārtas dzīvniekiem)
  • Uzturs (sausā barība, kas satur daudz ogļhidrātus (graudu izcelsmes proteīns) veicina urīna pH izmaiņas uz sārmaino pusi)
  • Aptaukošanās (kaķi ar lieko svaru ir mazkustīgāki, jo īpaši kastrēti, kas dzīvo telpās)
  • Ūdens (nereti kaķiem nav brīvi pieejams dzeramais ūdens).

Kā dzīvnieka īpašnieks var pateikt, ka viņa kaķim ir urīntrakta problēmas? Vienīgā pazīme, kas nepārprotami liecina par struvītiem, ir bieža urinācija ar mazām porcijām. Pie tam urīnā var būt arī asinis. Stāvoklis, kad kaķis vispār neurinē ir dzīvībai bīstams un šajā situācijā nekavējoties ir jāvēršas pie veterinārārsta.


Vai pastāv iespēja profilaktēt šo slimību? Viennozīmīgi jā! Katram dzīvnieka īpašniekam ir iespēja veikt profilaksi, turklāt tas ir samērā viegli. Ja jūsu kaķis dzīvo telpās un tas ir kastrēts vīriešu kārtas vai sterilizēts sieviešu kārtas pārstāvis, ir lietderīgi izvēlēties sauso barību, kas paredzēta tieši sterilizētiem vai kastrētiem dzīvniekiem. Tirgū ir daudz dažādu piedāvājumu, bet no savas puses iesaku Farmina MATISSE NEUTERED, Farmina CIMIAO NEUTERED vai Farmina TEAM BREEDER NEUETERED. Šīs barības ir zinātniski izstrādātas, lai maksimāli mazinātu urīntrakta saslimšanas un struvītu veidošanos kaķiem. Urīnceļu saslimšanu novēršanai ieteicama arī Farmina piedāvātā bezgraudu un zemu graudu satura barība NATURAL & DELICIOUS, kas satur vērtīgus dzīvnieku izcelsmes produktus, dārzeņus un augļus, bet nesatur ogļhidrātus saturošos graudaugus.


Vai pastāv iespēja paskābināt urīnu, ja tā pH līmenis jau ir sārmains (7 un augstāks)?

Šodien ir pieejamas daudz un dažādas veterinārās diētas, kuras regulē urīna pH līmeni. Kā veterinārārsts iesaku Farmina VETLIFE STRUVITE - diētisko barību ar zemu magnija saturu, kas regulē urīna pH līmeni novēršot struvītu veidošanos. Iesaku lietot situācijā, kad ir paaugstināts pH līmenis, bet nav klīnisko pazīmju.


Vai ir barība, kas var palīdzēt pat pie agrām klīniskām pazīmēm?

Atbilde uz šo jautājumu ir viennozīmīgs JĀ. Farmina VETLIFE STRUVITE MANAGEMENT ir zinātniski izstrādāta barība, kas paredzēta tieši akūtiem stāvokļiem, brīžos, kad parādās pirmās pazīmes ( urinācija ne savā kastē, bieža urinācija, bieža urinācija mazām porcijām). Viennozīmīgi dzīvnieka īpašniekam kaķa stāvoklis ir jāvēro īpaši uzmanīgi, jo tiklīdz dzīvnieks jūtas nomākts, ņaud un neurinē, tas ir nekavējoties jāved pie veterinārārsta.

Novēlu Jūsu mīlulim neslimot!