AKNU LIPIDOZE KAĶIEM

Aknu lipidoze (HL) ir bieži sastopama potenciāli letāla saslimšana kaķiem. To izraisa vairāki faktori, taču galvenokārt par slimības cēloni tiek uzskatīta dzīvnieka atteikšanās no barības. Aknās nonāk periferiālie tauki, kuri pārlieku pārpilda aknu audus, palielinot to izmērus, kā rezultātā aknas zaudē funkcionēšanas spēju. Atsevišķos gadījumos par saslimšanas iemeslu kļūst neadekvātas diētas, dzīvesvietas maiņa, jauni mājdzīvnieki vai iemītnieki, nejaušs ieslodzījums (pagrabs, garāža u.c.) vai vienkārši aizbēgšana no mājām un relatīva badošanās.

Dzīvnieka apetītes zudums bieži ir ideopātisks, tam nav skaidri zināma iemesla, bet dzīvnieka īpašniekam to ir viegli pamanīt. Kaķi ir ļoti jutīgi uz HL, pat pie triju dienu nepietiekama uztura slimība var sākt progresēt. Aknas ir orgāns, kas atbild par organisma dzīvotspēju, tāpēc aknu lipidozei progresējot, dzīvnieka stāvoklis strauji pasliktinās.

Vielmaiņas traucējumu rezultātā, iestājas elektrolītu disbalanss, kas izraisa gremošanas trakta motorikas parēzi, kas savukārt veicina aizcietējumu veidošanos.

Slikti ir tas, ka dzīvnieku īpašnieki paši nevar dzīvniekam palīdzēt, jo medikamenti un papildbarības, kas dodamas caur muti, ir grūti aplicējamas viena iemesla dēļ - dzīvnieks neēd. Tādēļ iesaku savlaicīgi vērsties pie veterinārārsta.

Ārstēšanas metodes un veidi ir dažādi. Noteikti ir jānoņem asinsanalīzes ar mērķi izvērtēt vispārējo veselības stāvokli, īpaši, ja dzīvniekam ir liekais svars vai tas ir sasniedzis seniora vecumu. Ārstēšanas kursa ilgums lielākoties ir atkarīgs no saslimšanas ilguma un parasti nav īsāks par nedēļu.

Nevienam dzīvniekam nenāk par labu ilgstoša badošanās, bet tieši kaķiem stāvoklis mēdz pasliktināties ļoti strauji, tādēļ neiesaku ilgstoši nogaidīt un cerēt uz stāvokļa pašuzlabošanos. Jebkurā gadījumā apetītes zudums nav laba pazīme un pat tad, ja tas nav saistīts ar aknu lipidozi, apetītes zudumu var izraisīt arī citas nopietnas saslimšanas, tādēļ vienmēr iesaku vērsties pie veterinārārsta.