MĀJDZĪVNIEKU STRESS

Ir daudz par to dzirdēts un visticamāk lielākā daļa zina, ka stress ir šodienas modernās cilvēces slimība. Dažiem cilvēkiem stress ir dzīvesveids, turpretim daži mēģina ar to cīnīties un jebkurā veidā cenšas no tā izvairīties. Bet kas notiek ar mūsu mājdzīvniekiem?

Iespējams Jūs teiksiet, ka viņiem stress nevar būt, jo kāds ir tā cēlonis? Vai tad viņiem ir jāstrādā, jāskolo bērni vai jāmaksā rēķini? Guļ un ēd! Nekāda stresa. Ko Jūs atbildētu, ja es teiktu, ka mūsu mājas mīluļi ir tikpat jutīgi uz stresu kā mēs paši. Daži ir mazāk jutīgi, daži pret to ir imūni, bet daži ir īpaši jutīgi. Vienīgi viņu stresu izsauc pavisam citas situācijas, kuras galvenokārt saistās ar izmaiņām apdzīvotajā teritorijā, piemēram: skaļa mūzika, dzīvesvietas maiņa, braukšana, jauni mājas iemītnieki, vēl viena kaķa iegāde, cilvēka agresija utt. Stresori var būt grūti atpazīstami un viegli atpazīstami. Tas, ko mēs saprotam ar viegli atpazīstamiem stresoriem, ir situācijas, kas arī mums cilvēkiem rada diskomfortu, piemēram, pastāvīgi rejošs suns, pārvākšanās uz jaunu dzīvesvietu, trokšņaini kaimiņi utt.

Grūtākais ir tas, ka katrs kaķis stresa pazīmes izrāda citādi un daži vispār neizrāda nekādas redzamas diskomforta radītas pazīmes. Biežāk cilvēki šīs pazīmes uzskata par sliktu kaķa uzvedību. Piemēram, kaķis pēkšņi sāk nokārtot savas dabiskās vajadzības ārpus savas tualetes. Protams, tas rada diskomfortu mums un mēs kaķi sākam par to sodīt, cerot, ka viņš pārstās tā darīt, bet viņš nepārstāj un izmisumā mēs izmetam to uz ielas. Sarežģīta situācija, bet patiesībā šāda uzvedība var būt stresa izraisīta un kaķi sodot, mēs paaugstinām viņa stresa līmeni un viss atkārtojas no jauna.

Protams, tā nav vienīgā stresa izpausmes forma, ar kuru kaķis mums dod signālu, ka viņa miers ir traucēts. Biežākās no stresa izpausmes formām ir agresija, pārlieka laizīšanās (līdz plikiem laukumiem un ādas bojājumiem), apetītes zudums, komunikācijas zudums ar ģimenes locekļiem, nokārtošanās ārpus savas tualetes, slēpšanās.

Kā rīkoties šādā situācijā? Protams, puse no darba ir atpazīt stresoru, otra puse to novērst. Bet, ja stresoru nav tik viegli atrast, tad jāsaka, ka tas prasīs Jūsu laiku un pacietību. Šeit būs daži padomi:

1. Nodrošiniet savam kaķim drošas vietas kur noslēpties, ja rodas nepieciešamība.

2. Neturiet to slēgtās telpās.

3. Nekādā gadījumā nesodiet to.

4. Esiet mierīgi un līdzsvaroti kaķa klātbūtnē, veltiet vairāk laika spēlēm.

5. Lieciet tam justies mīlētam.

6. Novērsiet visus apstākļus, kas Jūsuprāt varētu kaķim izraisīt stresu.

Protams, dzīvē rodas situācijas, kad stresoru nav iespējams novērst, piemēram bērna piedzimšana vai jauna mīluļa iegāde, pārcelšanās uz jaunu dzīvesvietu utt. Šajās situācijās iesaku kaķim kādu brīdi dot nervu sistēmu nomierinošus līdzekļus un šeit es nerunāju par baldriāna sakni! Tirgū ir plašs šādu līdzekļu piedāvājums un no savas puses varu ieteikt RX Vitamins NutriCalm, papildbarību suņiem un kaķiem, kura ir veidota no dabas veltēm un ir efektīva un droša lietojot pat ilgtermiņā. To ir viegli lietot un dozēt, jo tā ir pieejama gan kapsulu formā, gan šķidrā veidā. Lietošanas veids – pievienot nepieciešamo daudzumu pie ikdienas barības. Nevajadzētu domāt, ka medikamenti vai papildbarības visu izdarīs Jūsu vietā. Tie noteikti paātrinās efektu, bet jebkurā gadījumā gribu teikt, ka iepriekš aprakstītais paliek spēkā arī lietojot medikamentus!