VITAMĪNA K DEFICĪTS KAĶIEM

Vitamīna K deficītu izraisa hroniska nieru mazspēja (CRF). Hroniskas nieru mazspējas gadījumā vitamīns K tiek izvadīts no organisma ar urīnu un šāds stāvoklis tiek novērots 30% slimo kaķu. Turpretī, 13% kaķu ar CRF novēro pretēju stāvokli – paaugstinātu vitamīna K līmeni asinīs. Šādiem dzīvniekiem ir daudz vieglāka slimības forma un to nieres spēj koncentrēt vitamīnu K. Turklāt, paaugstinātai vitamīna K koncentrācijai ir saistība ar paaugstinātu keratīna koncentrāciju asinīs. Vitamīns K ir elements, kurš nepieciešams normālai muskulatūras darbībai, un tā kā sirds arī ir muskulis, tad arī normālai sirdsdarbībai. Krass vitamīna K deficīts pie hroniskas nieru mazspējas var strauji pasliktināt pacienta nieru veselības stāvokli.

Kādēļ ir svarīgi zināt vitamīna K daudzumu asinīs, ja kaķim ir nieru mazspēja? Galvenokārt – kā jau minēju iepriekš, vitamīns K atbild par muskuļu darbību organismā, tai skaitā arī par sirds darbību. Ja vitamīna K koncentrācija krasi paaugstinās, var iestāties sirds mazspēja, kā rezultātā var sekot dzīvnieka nāve. Turpretī, zems vitamīna K līmenis krasi pasliktina nieru darbību, paaugstina asinsspiedienu un var izraisīt metabolo acidozi.

Vai ir iespējams mājas apstākļos noteikt vitamīna K daudzumu asinīs? Jāsaka, ka viennozīmīgi nē, to var izdarīt tikai noņemot asins paraugu un izmeklējot laboratorijā. Toties pastāv dažas klīniskas pazīmes, kuras var liecināt par vitamīna K deficītu: muskuļu vājums, it īpaši pakaļkājām, nespēja turēt paceltu galvu, apetītes zudums un letarģija. Tā kā pazīmes nav specifiskas, tad pirms medikamentu vai papildbarību lietošanas obligāti nepieciešams konsultēties ar veterinārārstu. Atcerieties: neapzinīgi lietojot vitamīnu K saturošas papildbarības vai medikamentus, Jūs varat stipri kaitēt sava kaķa veselībai.

Ja tomēr ir nepieciešamība lietot vitamīnu K, iesaku Rx Vitamins Amino B+K. Šī ir viena no pilnvērtīgākajām vitamīnu K saturošajām papildbarībām, kas satur 468mg kālija glukonātu, kas ir biežāk lietotā vitamīna K forma arī humānajā medicīnā. Tā satur galvenos B grupas vitamīnus un neaizvietojamās aminoskābes. Šī papildbarība ne tikai atjauno vitamīna K līmeni, bet arī vispārīgi stiprina organismu un imunitāti.

Novēlu Jūsu mīlulim neslimot!