KAĶU KALICIVĪRUSS

Kaķu kalicivīruss (FCV) ir viens no diviem bīstamākajiem kaķu respiratoro slimību ierosinātājiem. Otrs ir kaķu herpes vīruss (skat. kaķu virālais rinotraheīts). 50% gadījumu, kad kaķim tiek diagnosticēta respiratora saslimšana, ierosinātājs ir FCV.


Kalicivīrusa aktīvā (klīniskā) vai neaktīvā (nēsātāju) forma skar 10% kaķu; patversmēs vai audzētavās saslimšanas biežums ir pat 25% – 40%.
FCV vairojas mutes un elpceļu epitēlija šūnās un no organisma izdalās ar siekalām, fekālijām un urīnu. No slimiem dzīvniekiem uz veseliem tas tiek nodots ar gaisa un insektu palīdzību. Veselie dzīvnieki inficējas caur muti, uzņemot barību vai laizot priekšmetus, kuri ir aptraipīti ar inficētu sekrētu. Slimie dzīvnieki vīrusu ārvidē izdala divas nedēļas. Latenti slimie (vīrusa nēsātāji) to izdala brīžos, kad mazinās imunitāte, vai nepārtraukti. Vienlaicīga inficēšanās ar kalicivīrusu un herpes vīrusu izraisa smagu saslimšanas stāvokli.
Ar FCV inficētiem kaķiem novēro: konjunktivītu, rinītu, stomatītu, klepu, dažos gadījumos poliartrītu (locītavu iekaisums). Pneimonija veidojas sekundāri bakteriālas infekcijas rezultātā. Slimībai progresējot, veidojas tūska galvas un gūžas apvidū, gļotādu dzelte un orgānu disfunkcija. Pēc klīniskajām pazīmēm vīrusu diagnosticēt ir samērā grūti, jo pazīmes ir līdzīgas herpes vīrusa pazīmēm, taču stomatīts var kalpot kā norāde uz FCV.
Nepastāv specifiskas ārstēšanas metodes. Antibiotikas tiek lietotas, lai novērstu sekundāras infekcijas un zāļu līdzekļi, lai stiprinātu imunitāti. Kaķēni ir īpaši uzņēmīgi no trīs līdz deviņu nedēļu vecumam, jo tiem šajā laikā beidzas no mātes iegūtās imūnvielas. Kaķi, kuri ir pārslimojuši FCV, nav pasargāti no atkārtotas inficēšanās. Vienīgais veids kā pasargāt savu kaķi no inficēšanās ir savlaicīga vakcinācija. Pret FCV ir pieejama kompleksā vakcīna - pirmoreiz 8 - 9 nedēļu vecumā un atkārtoti 12 nedēļu vecumā. Pārējā dzīves laikā revakcināciju veic reizi gadā. Vakcinācija neizslēdz iespējamību, ka Jūsu dzīvnieks nesaslims ar FCV, bet slimības gaita noteikti būs daudz vieglāka. Kaķiem pēc trīs gadu vecuma FCV klīniskās pazīmes parasti izpaužas vieglā formā.
Lai kāds būtu Jūsu lēmums attiecībā uz vakcināciju atcerieties, ka slimības profilakse vienmēr ir lētāka nekā tās ārstēšana.
Novēlu Jūsu mīlulim neslimot.
Literatūras saraksts:
1.

Fenner, Frank J.; Gibbs, E. Paul J.; Murphy, Frederick A.; Rott, Rudolph; Studdert, Michael J.; White, David O. (1993). Veterinary Virology (2nd ed.)
2.

Radford A, Coyne K, Dawson S, Porter C, Gaskell R (2007). "Feline calicivirus".
3.

Foley, Janet E. (2005). "Calicivirus: Spectrum of Disease". In August, John R. (ed.). Consultations in Feline Internal Medicine Vol. 5. Elsevier Saunders.
4.

Coyne K, Dawson S, Radford A, Cripps P, Porter C, McCracken C, Gaskell R (2006). "Long-term analysis of feline calicivirus prevalence and viral shedding patterns in naturally infected colonies of domestic cats". Vet Microbiol 118