ASPIRĪNS – TOKSISKS KAĶIEM.

Aspirīns ir nesteroīdais pretiekaisuma līdzeklis (NSAIDs), kuru lieto sāpju un drudža mazināšanai. Kā lielākā daļa NSAIDs, ilgstoši lietojot, tas izraisa peptiskas kuņģa čūlas. Suņiem tas ir toksisks lielās devās, bet kaķiem tas ir nāvējošs.
Biežākais iemesls aspirīna pārdozēšanai suņiem ir nejauša preparāta uzņemšana. Suns atrod aspirīna pudelīti, plāksnīti un sagrauž to. Kaķiem parasti saimnieki paši iedod aspirīnu, ja rodas aizdomas par saslimšanu.
Lai izvadītu aspirīnu no organisma, tas vispirms ir jāsašķeļ aknās un vēlāk sašķelšanas galaprodukti jāizvada caur nierēm. Kaķu organismā pietrūkst fermentu, kas normāli sašķeļ aspirīnu aknās. Tādēļ aspirīna izvadīšana no organisma ir 5 - 6 reizes ilgāka (dažādos literatūras avotos dati var atšķirties).
Pārdozēšanas pazīmes var parādīties dažu stundu līdz dažu dienu laikā, atkarībā no dzīvnieka veselības stāvokļa. Aspirīns kaķiem izraisa kuņģa bojājumus un negatīvi ietekmē asinsreces faktorus, kā rezultātā veidojas gremošanas trakta asiņošana. Dažkārt stāvoklis var būt tik smags, ka var būt nepieciešama asins pārliešana. Aspirīns kaķiem var izraisīt arī nieru mazspēju. Galvenā pārdozēšanas pazīme vieglos gadījumos ir vemšana, smagos gadījumos melna caureja, vemšana ar asins piejaukumu, sāpes vēdera dobumā un depresija.
Nepastāv specifiska antidota pret aspirīnu. Tas cik smagas būs toksicitātes sekas ir atkarīgs no uzņemtās aspirīna devas, dzīvnieka veselības stāvokļa un ārstēšanas uzsākšanas ātruma.
Respektīvi, jo ātrāk uzsāk ārstēšanu, jo labāki atlabšanas rezultāti. Pirmā palīdzība, kuru varētu veikt mājas apstākļos ir aktīvās ogles aplicēšana ar mērķi mazināt aspirīna uzsūkšanos kuņģī un zarnās. Noteikti ir jādodas pie veterinārārsta un atkarībā no aspirīna uzņemšanas laika un daudzuma jāpiemēro simptomātiska ārstēšana. Novēlu Jūsu mīlulim neslimot.