CIK BĪSTAMS IR KAĶIS VAI TOKSOPLAZMOZES DRAUDI CILVĒKA VESELĪBAI?

Toksoplazmoze ir parazītiska slimība, kuru izraisa vienšūnis Toxoplasma gondii [1]. Šī slimība galvenokārt skar siltasiņu dzīvniekus un tās vektors (slimības izplatītājs) ir kaķu dzimtas pārstāvji. Savvaļas dzīvnieki galvenokārt invadējas ēdot kontaminētu gaļu, vai nonākot kontaktā ar Toksoplazmas oocistām, kuras atrodas uz invadēta dzīvnieka fekālijām. . Kaķis ir primārais invāzijas avots cilvēkiem. Grauzēji, jūras un saldūdens zivis ir infekcijas avots kaķiem. Dažās valstīs arī kontakts ar jēlu vai nepietiekami izceptu gaļu (īpaši cūkgaļa, jēra gaļa) ir iemesls saslimšanai. Valstis, kurās jēla gaļa ir nacionāla ēdienkartes sastāvdaļa, saslimšanas biežums ir daudz augstāks, salīdzinot ar valstīm, kurās jēlu gaļu neēd[3;2]. Nozīmīgākais invāzijas iemesls cilvēkiem tomēr skaitās kontakts ar slima kaķa fekālijām[2]. Lielākoties kontakts notiek brīdī, kad tiek tīrīta kaķa tualete, bērniem spēlējoties smilšu kastē, vai kontaktā ar dēlēm; parazīta oocistas var saglabāt invadētspēju ārējā vidē aptuveni gadu[4]. Lielākais Toksoplazmozes rezervuārs ir klaiņojošie kaķi, bet mājas kaķu saslimšana arī nav reta parādība. Pasaulē aptuveni 30-40% mājas kaķu ir inficēti[5]. Zviedrijā ir aptuveni 48,4% slimu mājas kaķu[6]. 2010. gada pētījumā Ēģiptē 94.4% ielas kaķu tiek konstatēta saslimšana ar Toksoplazmozi[7].

Kalifornijas universitātē laika periodā no 1998. gada līdz 2004. gadam, tika atklāts , ka Toksoplazmoze ir nāves iemesls 13% jūras ūdru[8]. Pētījumos tika konstatēts, ka lielākoties vienšūņi jūras ūdenī nonāk ar saldūdeni, kas ir kontaminēts ar oocistām no kaķu fekālijām, kuras tiek noskalotas kanalizāciju sistēmās[9]. Slimībai izšķir divas formas: akūta un latenta.

Akūta forma raksturojas ar gripai līdzīgiem simptomiem, paaugstinātu ķermeņa temperatūru, palielinātiem limfmezgliem un muskuļu sāpēm. Bet lielākoties akūta slimības forma pie normālas imunitātes darbības pāriet latentā formā, kad nenovēro nekādas slimības pazīmes[10].

Latentā forma ir visizplatītākā pasaulē. Cilvēks pat nenojauš, ka ir inficējies. Vienšūņi šajā laikā veido cistas nervu un muskuļu sistēmās. Slimība sāk izpausties tikai pazeminoties imunitātei[11].

Diagnozi biežāk nosaka pēc asins parauga izmeklējumiem uz antivielu klātbūtni pret parazītu, bet rezultāti nav 100%, jo pie imūnsistēmas slimībām (HIV) antivielas var neatrast [12 ]. Var veikt mīksto audu biopsiju[12 ].

Piesardzības pasākumi galvenokārt iekļauj jebkura kontakta izslēgšanu ar klaiņojošajiem kaķiem. Ja šāda veida pasākumi nav iespējami, tad obligāti ir jālieto gumijas cimdi un pabeidzot darbu obligāti ir jāmazgā rokas. Grūtniecēm ir jābūt īpaši piesardzīgām. Jāizvairās no jēlas gaļas lietošanas uzturā, īpaši ja to iegūstat pašmāju saimniecībās. Gaļai noteikti jābūt labi izceptai. Ir atklāti saslimšanas gadījumi veģetāriešiem, kas nozīmē, ka arī augu izcelsmes produkti ir riska grupa. Mazgājiet tos kārtīgi pirms lietošanas uzturā. Gaļas sasaldēšana zem -13C pilnīgi iznīcina vienšūni[12].


Izmantotā literatūra.

1. Ryan KJ; Ray CG (editors) (2004). Sherris Medical Microbiology (4th ed.). McGraw Hil
2. Torda A (2001). "Toxoplasmosis. Are cats really the source?". Aust Fam Physician
3. The New York Times 2006/06/20
4. "Toxoplasmosis". Centers of Disease Control and Prevention. 2004-11-22
5. Elmore, SA; Jones, JL; Conrad, PA; Patton, S; Lindsay, DS; Dubey, JP (2010 Apr). "Toxoplasma gondii: epidemiology, feline clinical aspects, and prevention.
6. Jokelainen, P; Simola, O; Rantanen, E; Näreaho, A; Lohi, H; Sukura, A (2012 Nov). "Feline toxoplasmosis in Finland: cross-sectional epidemiological study and case series study.". Journal of veterinary diagnostic investigation : official publication of the American Association of Veterinary Laboratory Diagnosticians
7. Al-Kappany, YM; Rajendran, C; Ferreira, LR; Kwok, OC; Abu-Elwafa, SA; Hilali, M; Dubey, JP (2010 Dec). "High prevalence of toxoplasmosis in cats from Egypt: isolation of viable Toxoplasma gondii, tissue distribution, and isolate designation
8. Conrad P, Miller M, Kreuder C, James E, Mazet J, Dabritz H, Jessup D, Gulland F, Grigg M (2005). "Transmission of Toxoplasma: clues from the study of sea otters as sentinels of Toxoplasma gondii flow into the marine environment"
9. "Parasite in cats killing sea otters". NOAA magazine (National Oceanic and Atmospheric Administration). 21 January 2003.
10. "Immunoglobulin G Avidity in Diagnosis of Toxoplasmic Lymphadenopathy and Ocular Toxoplasmosis
11. Randall Parker: Humans Get Personality Altering Infections From Cats. September 30, 2003
12. www.merckmanuals.com