BRITU ĪSSPALVAINAIS KAĶIS

Britu īsspalvainais kaķis ir pēctecis kaķim, ko Lielbritānijā ieveduši Romieši un kas vēlāk sakrustojies ar savvaļas kaķiem. Vēlāk šie kaķi tika sakrustoti ar persieti, lai uzlabotu kažoka biezumu. Par šķirni Britu īsspalvainie kaķi tika atzīti 1871 gadā. Līdz II pasaules karam šķirne nebija populāra, bet pēc 1940. gada pateicoties intensīvam audzētāju darbam tā ir kļuvusi diezgan pieprasīta.

Šķirnes raksturojums

Britu īsspalvainajam kaķim ir biezs, grezns kažoks. Acis ir lielas, apaļas, novietotas tālu viena no otras, to krāsa var būt dažāda, bet visbiežāk - vara vai zelta krāsā. Galva ir apaļa ar pilniem apaļiem vaigiem. Ķermenis ir liels, robusts, muskuļots. Šķirnei raksturīgs plats krūškurvis, pleci, gurni un īsas kājas, apaļas ķepas un grezna, ne pūkaina aste ar noapaļotu galu. Runči r lielāki par kaķenēm un atšķirībā no citām kaķu šķirnēm šo īpašību ir viegli konstatēt. Runči sver 5-10kg, kaķenes 5-7kg. Tāpat kā daudzām citām šķirnēm runčiem ir uz āru izvirzīti žokļi, kas tos atšķir no kaķenēm. Vidējais dzīves garums ir 14-20gadi.

Fiziskās īpašības

Britu īsspalvainais ir ļoti muskuļots kaķis, kvadrātveida ķermeņa formu un resnām kājām. Apjoma un muskuļu dēļ, tas tiek saukts par kaķu pasaules buldogu. Kaķim ir liela, plata galva. Acis izceļas, tās ir lielas un apaļas. Kaķim ir nelielas noapaļotas ausis, kas atrodas tālu viena no otras, kas padara galvu vēl lielāku. Deguns ir neliels, uzrauts. Noapaļots žoklis, kas vēl vairāk uzsver spēcīgo žokļa līniju un apaļo galvu.

Variācijas (šķirnes)

Britu īsspalvainais kaķis var būt dažādās krāsās. Daudzus gadus vispopulārākā kaķu krāsa bija zilā, kurai ir savs nosaukums – Britu zilais kaķis. Tā vēl joprojām ir viena no populārākajām krāsām, lai gan mūsdienās ir plašs krāsu diapazons, kuras atzīst audzētāju asociācijas. Kaķi var būt melnā, zilā, baltā, sarkanā, lillā, bēšā, šokolādes, kanēļa krēmkrāsā. Britu īsspalvainie kaķi var būt raibi, svītraini, tonēti vai divkrāsaini.

Temperaments

Britu īsspalvainais kaķis ir mierīgs kaķis. Kaķiem ir stabils raksturs, kas padara tos piemērotus dzīvošanai dzīvoklī. Kaķiem nav nepieciešama pastiprināta uzmanība, bet ja viņš gribēs spēlēties, tad liks saimniekam to manīt. Kaķi nav pārāk aktīvi, tiem labāk patīk sēdēt pie saimnieka nevis saimnieka klēpī. Kaķi ir īpaši piemēroti strādājošiem saimniekiem, jo tiem patīk laiskoties mājās, kamēr saimnieks strādā. Kamēr saimnieks ir darbā kaķis parasti neplēš mēbeles un tam nav nepieciešama cita kaķa kompānija. Kaķim patīk, ja saimnieks tam izrāda uzmanību vai kopj. Kad saimnieks ir mājās, kaķim patīk tam sekot no istabas uz istabu, bet nepatīk, ja to ņem rokās.

Kopšana

Britu īsspalvainajiem kaķiem nav nepieciešama pastiprināta kopšana, jo to vilna neveļas. Ieteicams ir ik pa laikam kažoku izķemmēt, it īpaši apmatojuma maiņas periodā, jo šajā laikā apmatojums tomēr var savelties. Turot kaķi tikai iekštelpās, tas var aptaukoties tādēļ īpaša vērība jāpievērš diētai.


Raksts sagatavots no internetā pieejamajiem resursiem.