SIĀMAS KAĶIS

Siāmas kaķi ir vieni no visbiežāk sastopamajiem Orientālās šķirnes kaķiem. Šķirnes izcelsmes valsts nav zināma, bet tiek uzskatīts, ka tie nāk no Taizemes. Taizemē Siāmas kaķi ir viena no vietējām šķirnēm un tiek saukti par „mēness dimantu”. 20. gadsimtā Siāmas kaķi kļuva par vienu no populārākajām šķirnēm Eiropā un Ziemeļamerikā.

Izcelsme un vēsture
Rietumos Siāmas kaķi pirmo reizi tika pieminēti „Kaķu dzejoļos”, kas rakstīti no 14. – 18. gadsimtam. Ārpus Āzijas Siāmas kaķi pirmo reizi tika izvesti 1884. gadā, kad Britu konsuls Bankokā paņēma divus kaķus – Po un Mia līdzi uz Lielbritāniju un uzdāvināja savai māsai. 1950-1960 gadā, kad Siāmas kaķi kļuva populārāki, kaķu izstāžu tiesneši sāka dot priekšroku tievākajiem kaķiem. Audzētāji sāka pavairot kaķus, kas bija tievi un gari ar labu kaulu uzbūvi un šauru galvu, rezultātā tika radīts mūsdienu Siāmas kaķis ar ļoti tievu un garu ķermeni, tievām kājām, tievu un garu asti, ķīļveida galvu un lielām platām ausīm. Oriģinālā izskata kaķi vairs nespēja sacensties ar jaunajiem uzlabotajiem kaķiem.

Izskats

 • Tradicionālajam Siāmas kaķim ir modificēta ķīļveidīga galva, noapaļoti vaigi no kuras izvirzās uz āru ķīļveida deguns, tā saucamā „caunas seja”. Ausis ir mēreni lielas, bet ne milzīgas un novietotas augstāk nekā modernajam Siāmas kaķim. Acis ir vidēja lieluma mandeļveida formas.
 • Mūsdienu Siāmas kaķim ir elegants, slaids, elastīgs un labi muskuļots ķermenis. Galva ir trīsstūrveida formas ar tievu degunu. Acis mandeļveida, slīpas un lielas plaši novietotas ausis. No deguna uz katru auss galu ir jāveidojas ideālam trīsstūrim. Kaķim ir elegants kakls, ķermenis un tieva aste. Apmatojums ir īss, spīdīgs, smalks un stingri pieglausts pie ķermeņa bez pavilnas.
 • Apmatojums ķermeņa augstākajās daļās ir tumšāks, tas ir fermenta tirozīna mutācijas dēļ, tas kļūst aktīvs aukstākajās ķermeņa daļās. Siāmas kaķi, kas dzīvo siltā klimatā ir gaišāki par kaķiem, kas dzīvo vēsā klimatā.

Tradicionālā izskata Siāmas kaķis un mūsdienu uzlabotais Siāmas kaķis.

Temperaments
Siāmieši ir sirsnīgi un inteliģenti kaķi, slaveni ar savu sabiedriskumu. Kaķiem patīk uzturēties cilvēku sabiedrībā, bet pieķeras tikai vienam cilvēkam. Dažiem kaķiem patīk daudz ņaudēt un to balss ir skaļa un zema. Kaķi ir ļoti aktīvi un spēlējas, pat pieaugušā vecumā un uzvedības ziņā vairāk līdzinās suņiem, nevis kaķiem. Siāmieši ir mazāk aktīvi naktī.


Veselība
Balstoties uz Zviedrijas apdrošināšanas datiem Siāmas kaķiem ir augstāks mirstības procents nekā citu šķirņu kaķiem. Vidējais dzīves ilgums ir 10-12.5 gadi. Mirstības lielāko procentu sastāda piena dziedzeru audzēji. Siāmas kaķiem biežāk novēro audzējus un kuņģa-zarnu trakta saslimšanas, bet retāk urīnceļu saslimšanas. Siāmas kaķiem ir iedzimta nieru atrofija.


Šķirnes, kas cēlušās no Siāmas kaķiem


 • Bali kaķis - tas ir garspalvains Siāmas kaķis.
 • Birmas kaķis – kaķis, kas tika atrasts Birmā tika krustots ar Siāmas kaķi un vairākus gadus tika pieskaitīts pie Siāmas kaķiem.
 • Noteikta krāsu punkta īsspalvainais kaķis – Siāmas tipa kaķis ar krāsu punktiem, kas ir citā krāsā nekā tradicionālam Siāmas kaķim.
 • Himalaju kaķis – kas sākotnēji iegūts krustojot persiešu un Siāmas šķirnes kaķus, kā arī garspalvaino mājas kaķi, lai iegūtu šokolādes un lillā krāsas punktus. Tālāka šķirnes pilnveidošana tika veikta krustojot tikai ar persiešu šķirnes kaķiem.
 • Javiešu kaķis – Eiropā tā tiek saukti garspalvainie krāsu punkta kaķi.
 • Osikats – tas ir kaķis ar plankumainu kažoku un iegūts krustojot Siāmas kaķi ar Abesīnijas kaķi.
 • Īsspalvainais Orientālais kaķis – siāmveida kaķis ar neizteiktiem kažoka un krāsas punktiem.
 • Garspalvainais Orientālais kaķis.
 • Snowshoe kaķis – tā ir reta kaķu šķirne. Krēmkrāsas un baltas krāsas kaķis ar zilām acīm. Šīs šķirnes kaķis tika iegūts krustojot Siāmas kaķi ar Amerikas īsspalvaino kaķi.
 • Tai kaķis – oriģinālais Siāmas, kaķis, kas tika ievests no Taizemes 19. gadsimtā un vēl joprojām tiek pavairots Taizemē.
 • Tonkinese kaķis – oriģinālais Siāmas un Birmas kaķa krustojums.

Raksts sagatavots no internetā pieejamajiem resursiem.