RAGDOLLS

Ragdolls ir kaķis ar zilām acīm un izteiktu krāsu punktu kažoku. Tas ir liels muskuļots kaķis ar vidēji garu apmatojumu un mīkstu, zīdainu kažoku. Šķirni ir izstrādājusi pretrunīgā kaķu audzētāja Anna Beikere, kaķi vislabāk ir pazīstams ar vieglo temperamentu un sirsnīgo raksturu. Kaķēni no sākotnējā metiena, kad tos paņēma rokās palika ļengani un atslābināti, vārds Ragdolls ir šīs tendences atvasinājums.

.

Vēsture

1960. gadā balta bezšķirnes garspalvaina kaķene Žozefīna, kurai jau bija bijuši vairāki parastu kaķēnu metieni pakļuva zem mašīnas un tika nogādāta Kalifornijas Universitātes Veterinārajā klīnikā. Anna Beikere uzskatīja, ka Žozefīna ir bijusi pakļauta slepenam valdības ģenētiskam eksperimentam, kamēr tā atradās klīnikā un tas padarījis Žozefīnu mierīgāku, atslābinātu, kad to paņem rokās un imūnu pret sāpēm. Pēc tam, kad Žozefīna izveseļojās viņai piedzima kaķēni ar tādu pašu temperamentu. Kad nākošie kaķēni piedzima ar tādām pašām rakstura iezīmēm, Anna Beikere iegādājās pāris kaķēnus un ticot, ka kaķēniem piemīt kas īpašs ķērās pie jaunas šķirnes izveidošanas, kas mūsdienās zināma kā Ragdolls. Šķirne tika selekcionēta vairāku gadu garumā, lai iegūtu vēlamās īpašības – lielo augumu, maigo raksturu, atslābināšanos, kad paņem rokās un pārsteidzoši uzsvērto krāsojumu. Vienā no pirmajiem metieniem bija Blekijs – Birmas kaķim līdzīgs runcis un Daddy Warbucks – ar krāsu punktiem un baltām kājām. Daddy Warbucks ir tēvs divkrāsainai kaķenei Fuginai, bet Blekijs tumši brūnai/ melnai Birmas šķirnei līdzīgai kaķenei - Bukvītai. Gan Fugina, gan Bukvīta ir Žozefīnas meitas. Visi Ragdolli ir Annas Beikeres kaķu pēcteči. Anna Beikere Ragdollus reģistrēja kā preču zīmi un izveidoja savu reģistru – Internacionālo Ragdollu Kaķu Asociāciju un uzlika stingrus standartus visiem, kas gribēja audzēt vai pārdot kaķus ar šādu nosaukumu. Ragdollus nedrīkstēja reģistrēt citās kaķu asociācijās. 1975. gadā cilvēku grupa, kuru vadīja Denijs Daitons lauza līgumu ar Internacionālo Ragdollu Kaķu Asociāciju ar mērķi padarīt šķirni populārāku. Šī grupa ar laiku izstrādāja Ragdolla kaķu šķirnes standartu, kuru pieņēma lielākie kaķu reģistri. 1994. gadā no Internacionālās Ragdollu Kaķu Asociācijas atdalījās otrā grupa, kas izveidoja stingrus standartus. Tā kā 2005 gadā Ragdollu kā preču zīmes nosaukums netika atjaunots, tad arī divu šo atdalījušos grupu kaķus varēja atkal saukt par Ragdolliem.

Temperaments

Tiek uzskatīts, ka savu pakļāvīgo dabu un karāšanos kā lupatu lellei, kad to paņem rokās Ragdolls ir mantojis no Persiešiem un Birmas kaķiem. Ir pretrunīgi apgalvojumi, ka šī iezīme varētu būt ģenētiskas mutācijas rezultāts. Kaķu ekstremālā paklausība ir novedusi piemīta, ka kaķis nejūt sāpes. Lielbritānijā daži audzētāji ir centušies izskaust kaķa pārmērīgo ļenganumu, kad to paņem rokās, jo uzskata, ka tas kaķim nav veselīgi. Ir ļoti daudz ziņojumu, ka kaķi tuvojas braucošām mašīnām un nikniem suņiem un tiek savainoti. Šķirnes standartā Ragdolli ir raksturoti kā sirsnīgi, inteliģenti ar mierīgu temperamentu, maigi un viegli paņemami rokās.

Raksturojums

Ragdolli ir viena no lielākajām mājas kaķu šķirnēm ar stipru ķermeni un proporcionālām kājām. Pieaugusi kaķene sver no 3.6-6.8kg, runcis 5.4-9.1kg. Gēns, kas ir atbildīgs par krāsu punktiem ir atbildīgs arī par zilo acu krāsu. Kaķu šovos ļoti pieprasīta ir intensīva zilās krāsas nokrāsa. Lai gan kaķiem ir grezns kažoks, tas sastāv galvenokārt no gariem akotmatiem, kas samazina matu izkrišanu un kušķu veidošanos. Ragdolli ar tradicionālo Birmas kaķu krāsojumu sacensībās nevarēja piedalīties līdz pat 2008-2009. gada sezonai un bieži tiek jaukti ar Birmas kaķiem. Vienkāršākais veids kā atšķirt ir pēc izmēra (Ragdolli ir ievērojami lielāki) un zoda krāsojuma ( Ragdolliem ir balts zods, Birmas kaķiem ir krāsains zods), audzētāji kaķus atšķir pēc galvas formas un kaulu uzbūves.

Ragdolli var būt 6 dažādās krāsās – roņa, šokolādes, liesmu un atšķaidītā zilā, ceriņu, krējuma krāsā. Tas ietver arī bruņurupuča rakstu visās krāsās un trīs nokrāsās. Visi kaķēni piedzimst balti. Labu krāsu tie iegūst 8-10 nedēļu vecumā un pilnīgu kažoku un apmatojumu 3-4 gadu vecumā. Ir trīs dažādas nokrāsas:

  • Krāsu punkti – viena krāsa tumšāka uz kājām (deguna, ausīm, astes, ķepām);
  • Līdzīgi kā krāsu punkti, bet ar baltām ķepām un vēderu. Ar vai bez baltas līnijas vai laukuma uz sejas, bet ir jābūt baltai svītrai uz vēdera no zoda līdz pat ģenitālijām un baltam zodam.
  • Divkrāsains – baltas kājas, uz sejas uz iekšu vērsts ‘’V’’ burts, balts vēders un dažreiz balti plankumi uz muguras.

Veselība

Ragdolli visbiežāk slimo ar urīnceļu slimībām – visbiežāk nieru/urīnvadu saslimšanām. Hipertrofiskā kardiomiopātija ir ģenētiska saslimšana ar ko slimo daudzi šķirnes kaķi. Slimības rezultātā sabiezinās sirds siena, kā rezultātā sirds vairs nepumpē asinis tik efektīvi kā iepriekš. Dažos gadījumos tas var novest pie pēkšņas nāves. Homozigotiem dzīvniekiem saslimšanu novēro agrīnā vecumā un kaķis parasti nomirst trīs gadu vecumā. Heterozigotiem kaķiem slimība attīstās vēlākā vecumā. 2007. gadā tika izstrādāts DNS tests, ar kuru iespējams noteikt Hipertrofisko kardiomiopātiju Ragdolliem.


Raksts sagatavots no internetā pieejamajiem resursiem.