SOMĀLIJAS KAĶIS

Somālijas kaķis ir kaķu šķirne, kas izveidota no garspalvainajiem Abesīnijas kaķiem. Šķirne parādījās 1950 gadā, kad Abesīnijas kaķu ciltsdarbu programmas ietvaros piedzima kaķēni ar pudeļveida astēm un garu pūkainu kažoku. Abesīnijas un Somālijas kaķiem ir līdzīgas personības – tie ir inteliģenti, jautri, ziņkārīgi – Somālijas kaķi ir daudz mierīgāki un bezrūpīgāki par aktīvajiem Abesīnijas kaķiem. Ķermeņa tips un marķējums abām šķirnēm ir līdzīgs, bet Somālijas kaķu kažoks prasa daudz lielāku kopšanu. Atšķirībā no lielākās daļas garspalvaino kaķu, Somālijas kaķis ļoti maz met kažoku. Apmatojums mainās vienu vai divas reizes gadā, nevis visu gadu kā tas ir Persiešiem.

Šķirnes vēsture

Otrā pasaules kara laikā gāja bojā ļoti daudz Abesīnijas šķirnes kaķu, šķirnes atjaunošanai tika izmantoti kaķi ar nezināmu izcelsmi un tiek uzskatīts, ka lielākajai daļai bija recesīvais gara apmatojuma gēns. Pirmie Somālijas kaķi bija garspalvaini, kas piedzima Abesīnijas kaķu metienā. 1940. gadā Britu kaķu audzētāja Dženeta Robertsone eksportēja dažus normālus Abesīnijas kaķēnus uz Jaundzēlandi, Austrāliju un Ziemeļameriku. Šo kaķu pēcteči ik pa laikam producē kaķēnus ar garspalvainu vai pūkainu kažoku. Somālijas kaķi ir Austrālijas šķirne nevis Somālijas. Pirmais oficiālais Somālijas šķirnes kaķis bija Mayling Tutsuta, Kanādas kaķu šovu tiesneša kaķis, kurš piedzima garspalvainam Abesīnijas kaķim. 1970. gadā Somālijas kaķi pilnībā tika atzīti Ziemeļamerikā un 1980 gados Eiropā. 1991 gadā šķirne tika atzīta visā pasaulē.

Izskats

Somālijas kaķiem ir pārsteidzoši kupla aste, biezs, sārts kažoks kā dēļ dažās aprindās tie tiek saukti par lapsu kaķiem. Uz muguras kaķiem ir tumšāka strīpa, lielas ausis un kuplas bikses. Kažoks ir biezs, katrs mats ir biezs dažādās krāsās. Svītraini Somālijas kaķi tiek uzskatīti par brāķi un tiek pārdoti tikai izkastrēti. Vienīgais svītrainais marķējums, kas tiek atzīts Somālijas kaķiem ir burts ‘’M’’ uz pieres. Tāpat kā Abesīnijas kaķiem Somālijas kaķiem ap acīm ir tumšāka līnija, kas liek acīm izskatīties, kā nokrāsotām ar kontūrzīmuli, uz deguna un zoda ir nedaudz baltas krāsas apmatojums. Ja baltā krāsa ir kādā citā vietā uz ķermeņa, tad tāds kaķis nedrīkst piedalīties izstādēs.

Krāsa

Somālijas kaķu apmatojums ir biezs, katrs mats ir biezs divās krāsās. Parastais Somālijas kaķis ir zeltaini brūns ar melnu. Somālijas kaķis var būt 28 dažādās krāsās (dažas organizācijas atzīst tikai dažas no šīm krāsām). Visas organizācijas atzīst zeltaini brūno ar melnu, sārto, sarkanbrūno, zilo un dzeltenbrūno krāsu.

Ģenētiskās problēmas

1990 gados tīrasiņu Somālijas kaķiem bija iedzimtas zobu problēmas, kas saistītas ar krustošanu. Rezultātā daudziem kaķiem vajadzēja izraut visus paliekošos zobus. (Dentālie abscesi, it īpaši zem smaganām, kā dēļ rodas samazināta ēstgriba, kas var radīt aknu lipidozi – stāvokli, kas kaķiem var būt nāvējošs.) Kopš 2006. gada šī problēma vairs nav iekļauta šķirnes standartā un audzētāji apgalvo, ka ir sasnieguši ievērojamu progresu, lai izskaustu šo saslimšanu. Somālijas kaķi tāpat kā Abesīnijas kaķi cieš no Piruvātu kināzes deficīta, apmēram, 5% procenti šķirnes kaķu nēsā šo gēnu. Pašlaik ir pieejams ģenētiskais tests ar kura palīdzību var noteikt šo recesīvo saslimšanu, lai netiktu pavairoti slimi kaķēni.


Raksts sagatavots no internetā pieejamajiem resursiem.