ĪSUMĀ PAR ĒRCĒM UN IETEIKUMI KĀ AR TĀM CĪNĪTIES.

Ērces nepārprotami ir nevēlami parazīti – neviens no mums nevēlētos atrast kādu no tiem uz sava mājdzīvnieka vai vēl jo vairāk uz sevis. Turklāt, sliktākā ziņa ir tāda, ka tās pārnēsā bīstamas slimības, kas var izraisīt mazasinību vai pat paralīzi.

Ērces ir otrais bīstamākais slimību pārnēsātājs pasaulē (pirmajā vietā ir odi).

Ērces ir parazītiski posmkāji, kuri pārtiek no asinīm. Tās kļūst aktīvas pavasarī un savu aktivitāti saglabā līdz vēlam rudenim. Ērces ir jutīgas uz siltumu un kustībām, slēpjas garā zālē vai augos mežainās vietās, gaidot savus potenciālos saimniekus. Brīdī, kad saimnieks ir atrasts, ērce atrod atbilstošu vietu (pavēdere, ausis, cirkšņi u.c.) un uzsāk savu maltīti. Ērce, kura ir piesūkusies, nemainīs savu vietu līdz brīdim, kamēr nebūs pilnībā paēdusi. Maltīte var ilgt no dažām stundām līdz pat vairākām dienām. Ērces dzīves ilgums ir atkarīgs no sugas un variē no dažiem mēnešiem līdz gadiem. Sievišķās kārtas pārstāvji savas dzīves laikā izdēj tūkstošiem olu.

Lai gan suņi un kaķi neslimo ar ērču encefalītu, ir arī citas ērču pārnēsātas slimības, ar kurām mūsu mājdzīvnieki slimo. Viena no tām ir Laima Slimība. Dzīvnieka īpašniekam ir vērtīgi zināt dažas lietas par šo slimību, lai maksimāli aizsargātu savu mīluli un laicīgi pamanītu brīdi, kad slimība ir sākusies.

Laima slimību ierosina spiroheta (baktērija) Borrelia burgdorferi. Galvenā slimības pazīme suņiem parādās klibums, kurš periodiski atkārtojas un ir novērojams vienā vai vairākās locītavās. Nopietnos gadījumos novēro arī locītavu saišu iekaisumu un locītavu pietūkumu un/vai nieru mazspēju. Samērā retos gadījumos – sirds un nervu sistēmas darbības traucējumus. Nieru mazspēju pie Laima Slimības lielākoties novēro Labradora retrīveriem, Zeltainajiem retrīveriem un Bernes ganu suņiem. Eksperimentāli ir pierādīts, ka jauni suņi ir daudz uzņēmīgāki kā gados veci.

Klibumam ir arī daudz citu iemeslu, tādēļ pirms diagnozes veterinārārsts veiks pilnu pārbaudi, lai atrastu iemeslu, no dzīvnieku īpašnieka puses ir svarīgi minēt, kad pēdējo reizi dzīvniekam ir atrasta piesūkusies ērce.

Veidi kā pasargāt savu mīluli no ērcēm un to pārnēsātām slimībām.

Viens no drošākajiem veidiem cīņā ar ērcēm ir maksimāli samazināt to piesūkšanās risku, neļaujot dzīvniekam nonākt saskarē ar šo parazītu. Pēc pastaigām ieteicams regulāri ķemmēt un pārbaudīt apmatojumu. Ja gadījumā pēc pastaigas pa mežu vai pļavu Jūs atrodat savam mājdzīvniekam piesūkušos ērci, tā nekavējoties ir jāizrauj. Tas attiecas arī uz gadījumiem, kad ir lietoti ērču atbaidīšanas/nonāvēšanas līdzekļi. Izraut ērci ir ļoti būtiski, jo lai nodotu slimību no ērces mājdzīvniekam, ir nepieciešams zināms laiks, kas variē no pāris stundām līdz ievērojami ilgākam laikam.

Šodien visos zooveikalos, klīnikās un veterinārajās aptiekās ir pieejams plašs antiparazitāro līdzekļu sortiments. Ir pieejami līdzekļi, kas novērš ērču pieķeršanos un nogalina, jau piesūkušos parazītus, bet ir tādi, kas parazītus tikai atbaida. Tāpēc ir ļoti būtiski jautāt pārdevējam, lai tas izskaidro līdzekļa darbības veidu, pareizu lietošanu un iedarbības ilgumu.

Pilieni skaustā.

Skausta pilienu lietošanā obligāts ir nosacījums, ka darbīgajai vielai ir jānonāk saskarsmē ar ādu un līdzeklim ir nepieciešams laiks, lai tajā iesūktos. Pēc pilieniem skaustā apstrādāto vietu neiesaka slapināt un lieki aiztikt vismaz trīs dienas, pretējā gadījumā līdzeklis var kļūt neefektīvs. Nepieciešamais līdzekļa daudzums ir atkarīgs no dzīvnieka svara un darbības ilgums ir variabls, sākot no pāris nedēļām līdz pat vairākiem mēnešiem.

Šampūni.

Šampūni satur aktīvo vielu, kura kontaktā ar parazītu nogalina to. Tirgū ir pieejami līdzekļi ar homeopātisku un sintētisku vielu sastāvu. Pastāv mīts, ka homeopātiskie līdzekļi ir mazāk efektīvi kā sintētiskie, taču ir jāatzīst, ka tas gluži tā nav. Svarīgākais nosacījums labākā efekta sasniegšanai ir stingri sekot instrukcijai, kuru izstrādājis ražotājs, turklāt homeopātiskie līdzekļi ir mazāk kaitīgi un drošāki dzīvniekam, jo ir dabiski un tiem novēro mazāk blakusparādību. Ar šampūniem savu mīluli nāksies mazgāt vismaz reizi divās nedēļas (vidēji).

Kakla siksnas.

Kakla siksna ir biežāk izmantotais pret blusu/pret ērču līdzeklis, un to piedāvājums tirdzniecības vietās – vairāk kā bagāts. Darbības laiks – vairāki mēneši. Efektivitāte? Parasti labi aizsargā kaklu, krūtis un dzīvnieka purnu. Loti būtiski – kakla siksnai jāatrodas pēc iespējas tuvāk dzīvnieka ādai, tā lai aktīvā viela var iesūkties tajā, bet nevajadzētu aizmirst, ka maksimāli pieļaujamais siksnas ciešums ir divu pirkstu attālums no kakla līdz siksnai. Pie tam dzīvniekam siksna var radīt ādas nobrāzumus vai alerģiju, tāpēc ir būtiski lieko siksnas daļu nogriezt tā, lai to nevarētu košļāt. Būtisks pluss – siksna strādā kā indikators, ka dzīvniekam ir saimnieks.

Lai kādu variantu Jūs izvēlaties cīņā ar ērcēm atcerieties, ka cīņas efektivitāte ir atkarīga no pareizas līdzekļa lietošanas saskaņā ar instrukciju un elementāras piesardzības pasākumiem.

Novēlu neslimot!