KĀDU BARĪBU IZBAROT SAVAM MĪLULIM?

Šodien suņu un kaķu barības piedāvājums ir patiesi plašs. Dzīvnieka saimniekam sen vairs nav jāizvēlas barība, sekojot tikai vienam kritērijam, tam vai suns šo barību ēd vai nē.

Jau pirms daudziem gadiem lielākie dzīvnieku barības ražotāji saprata, ka nākošais solis ir barību ražošana sadarbībā ar dzīvnieku audzētājiem un veterinārārstiem. Tas patiesi bija liels solis pretī dzīvnieka veselībai.

Bet tagad, kad ir pagājuši vairāk kā 20 gadi, jāuzdod jautājums: „Vai tiešām mūsu mīluļu veselības stāvoklis pateicoties barībai ir uzlabojies?”.

Diemžēl kā veterinārārstam man ir jāatzīst, ka nav. Lai gan šodien par piedāvājumu mēs nevaram sūdzēties, ir daudz vieglāk apmaldīties piedāvājumu labirintā un ne vienmēr patērētājs izdara pareizo izvēli savam mīlulim.

Šajā rakstā es nerunāšu par veterinārajām diētām, jo tās veterinārārsts pielāgo katram dzīvniekam individuāli, gluži pretēji gribu parunāt vispārīgi par suņu un kaķu sausās barības izvēles principiem.

Sākumā gribu precizēt vienkāršas lietas. Suņi un kaķi ir gaļēdāji. Anatomiski to zobi un gremošanas sistēma nav pielāgota nekam citam kā tikai gaļas pārstrādāšanai. Protams, drīkst barot savu mīluli ar gaļu, bet tas ir ekonomiski neizdevīgi, tādēļ alternatīva ir dzīvniekam piemērota sausā barība.

Jebkura barība sastāv no divām frakcijām – sausnas un ūdens. Sausna ir tā barības sastāvdaļa, kas satur visas dzīvniekam nepieciešamās uzturvielas (proteīns, vitamīni, minerālvielas utt.). Proteīns ir sausnas galvenais raksturojošais lielums, jo tas ir vitāli nepieciešams jebkuram dzīvam organismam dzīvības procesu uzturēšanai un dzīvnieka veselībai. Proteīna daudzums norāda uz barības līdzekļa uzturvērtību, jeb sātīgumu. Jo vairāk proteīna, jo tā ir sātīgāka attiecīgi mazāk nepieciešama. Proteīna daudzums barībā ir viens no nozīmīgākajiem raksturlielumiem un, ja mēs izvēlamies barību ar augstu proteīna līmeni, mēs esam uz pareizā ceļa.

Bet ir ļoti nozīmīgi saprast, ka proteīna avoti ir dažādi!

Ir divi galvenie proteīna avoti – dzīvnieku izcelsmes un augu izcelsmes. Nezinot atšķirību starp tiem ir viegli kļūdīties, jo būtisks ir ne tikai barības proteīna daudzums, bet arī tā izcelsme. Augu izcelsmes proteīns ir daudz lētāks nekā dzīvnieku izcelsmes, tādēļ barība ar vienādu proteīna daudzumu var maksāt dažādi, bet viss ir atkarīgs no proteīna veida. Dauzi no Jums jautās: nu un kas, ka barības galvenais proteīna avots ir kukurūza, proteīns ir un paliek proteīns? Šis apgalvojums ir gandrīz patiess, ja neņem vērā to, ka mūsu mīluļi (suņi, kaķi) ir gaļēdāji un tiem augu izcelsmes proteīns organismā uzkrājas tauku veidā, pretēji dzīvnieku izcelsmes proteīnam, kas deponējas muskuļos. Respektīvi, no vienas barības Jūsu mīlulis aptaukojas, bet no otras neuzņem lieko svaru un attīsta muskuļus. Un šī ir vitāla atšķirība, jo dzīvnieki ar lieko svaru ir daudz biežāk pakļauti sirds un asinsvadu slimībām, locītavu problēmām un tiem daudz biežāk novēro aizkuņģa dziedzera mazspēju (cukura diabēts). Pat ja Jūsu mīlulim ir liekais svars un Jums, šķiet, ka dzīvnieks ir vesels, ticiet man, dzīvnieks nav laimīgs, jo liekais svars ir diskomforts un šī iemesla pēc tas nav spējīgs pilnvērtīgi baudīt dzīvi.

Kā izvēlēties pašu labāko barību Jūsu mīlulim? Ļoti vienkārši – ir jāizlasa barības sastāvs. Sastāvā kā pirmo uzrāda sastāvdaļu, kura barībā ir visvairāk un kā pēdējo to, kas procentuāli ir vismazāk. Šeit lietderīgi ir pieminēt, ka daudzi ražotāji cenšas vizuāli slēpt galveno proteīna avotu, sadalot to smalkākās sastāvdaļās, tādējādi neuzmanīgi lasot var šķist, ka dzīvnieku izcelsmes proteīna ir vairāk. Turklāt dzīvnieku izcelsmes proteīns mēdz būt dažāds, atšķiras tā sagremojamība vai spēja to uzņemt. Vislabāk sagremojas olu proteīns 95%, nedaudz sliktāk gaļa, vissliktāk kaulaudu proteīns – tikai 50%. Ja barības sastāvā nav minēta gaļa, bet gan gaļas pārstrādes blakusprodukti vai gaļas milti, nav zināms par ko īsti ir runa. Tie var būt gaļas produktu atgriezumi vai sliktākajā gadījumā āda, nagi u.c. dzīvnieka organismam nevajadzīgi produkti. Ja barības proteīnam ir zema sagremojamība, dzīvnieks šādu barību apēd vairāk un attiecīgi to nākas pirkt vairāk, tāpēc naudas ziņā tas ir neizdevīgi. Un ja otrs proteīna avots šādai barībai ir augu izcelsmes, tas piedevām vēl ir neveselīgi!

Protams, pilnībā izslēgt augu izcelsmes proteīnu no mūsu mīluļu barības ir grūti, jo lielākā daļa sauso barību lielākā vai mazākā mērā satur šāda veida proteīnu. Taču ir iespējams pievērst uzmanību sausās barības sastāvam un izvēlēties kvalitatīvu un veselīgu barību, kur galvenais proteīna avots ir dzīvnieku izcelsmes – svaiga gaļa, dehidratēta gaļa, zivis vai olas.

Farmina ir Itāļu uzņēmums ar 40 gadu pieredzi dzīvnieku barības ražošanā. Kopš 1999. gada šī kompānija ražo suņu un kaķu barības. 2011. gadā šī kompānija spēra lielu soli pretim jaunam izaicinājumam un sāka ražot suņu un kaķu sausās barības bez graudaugiem un ar zemu graudaugu saturu. Šīs barības līnijas sauc Natural&Delicious un Natural&Delicious Low Grain.