MANKSS

Mankss kaķi ir mājas kaķu šķirne, kas izveidojusies Menas salā, kaķiem ir dabiski izveidojusies mutācija, kā dēļ tiem ir saīsināta aste. Daudziem Manksiem ir neliels astes galiņš, bet citiem vispār nav astes, tā ir visraksturīgākā šķirnes pazīme, kopā ar pagarinātajām pakaļkājām un noapaļoto galvu. Kaķi var būt jebkurā krāsā un nokrāsā, lai gan balti kaķi ir reti sastopami. Garspalvaini kaķi dažreiz tiek uzskatīti par atsevišķu šķirni- Cymric. Kaķi ir izcili mednieki, ko novērtē fermeri ar pārmērīgi daudz grauzējiem un tiek uzskatīti par ļoti piemērotiem kaķiem uz kuģiem. Tie var būt sociāli, mierīgi un aktīvi. Kaķu šovos kaķi piedalās kopš 1800 gadiem, pirmais šķirnes standarts tika publicēts 1903. gadā. .

Kaķu izcelsme

Kaķu šķirne ir zināma kopš 18 gadsimta, tie nāk no Menas salas, kur tie sastāda ievērojamu kaķu populācijas daļu. Tie ir mājas kaķu, kas atvesti caur jūras ceļiem pēcteči, kas cēlušies no Āfrikas meža kaķa. Astes neesamība ir radusies no dominējošas gēnu mutācijas, kas kļuva kopīga uz salas ierobežotā ģenētiskā materiāla dēļ. Bez ģenētiskā izskaidrojuma ir arī vairāki nostāsti kādēļ kaķim nav astes. Viens no nostāstiem ir, ka Noa uz šķirsta , kad sāka līt aiztaisīja durvis un ievēra tajās kaķa asti. Versija, kas uz salas vēl joprojām ir populāra, ka kaķa astei ir pārbraucis motocikls. Astes neesošā gēna dominēšana ir tik liela, ka krustojot Mankss šķirnes kaķus ar citu šķirņu kaķiem pastāv ļoti liela iespējamība, ka arī tiem nebūs astes. Vēl viena leģenda ir, ka Mankss ir kaķa un truša krustojums, to apstiprinot arī garās pakaļkājas un lēcienveidīgā gaita.

Šķirnes atzīšana

Kaķu šovos Mankss šķirnes kaķi ir piedalījušies jau 1800 gados. Mankss šķirnes kaķi bija viena no pirmajām kaķu šķirnēm, kuru atzina Kaķu Mīļotāju Asociācija.

Izskats

Aste vai tās trūkums

Lai gan astes neesamība nav vienīgā šķirnei raksturīgā pazīme, tomēr astes neesamība vai trūkums ir visredzamākā pazīme. To izraisa dabiska kaķa mugurkaula mutācija, ko izraisa dominējošs gēns. Vienā metienā esošiem kaķēniem var būt dažāds astes garums. Krustojot Mankss šķirnes kaķi ar citas šķirnes kaķi metienā parasti būs daži Mankss kaķēni. Mankss kaķi tiek klasificēti proporcionāli pēc astes garuma (astes proporcionālais garums nemainās pēc dzimšanas):

  • Mēdz būt kaķi, kuriem vispār nav astes, bet ir tikai matu kušķis.
  • Kaķi ar nelielu skrimsli astes vietā, nelielā astes galiņa esamība vislabāk ir redzama, kad kaķis ir priecīgs.
  • Kaķi ar strupu, nelielu astīti, kas var būt līdz 2.5 cm gara.
  • Kaķi ar asti, kas var sasniegt aptuveni pusi no normāla kaķa astes garuma.
  • Garastaini kaķi, kuru astes garums var būt puse no normālu kaķu astes garuma vai pilns astes garums.

Kopš šķirnes pirmsākumiem tiek atzīti kaķi ar ļoti īsu asti, garastainie netiek uzskatīti par tik labiem šķirnes pārstāvjiem. Mankss kaķu metienā var piedzimt kaķēni ar asti, šie kaķēni nav mantojuši bezastes gēnu un tos nedrīkst pavairot. Manks kaķus ir viegli atpazīt no Japānas strupastainā kaķa. Bezastainajam kaķim ir strupa sagriezusies aste, kas atgādina sīpolu, bet Mankss šķirnes kaķim astes nav vispār. Japāņu bezastainajiem kaķiem bezastes gēns ir recesīvs un nekādā veidā nav saistīts ar Mankss kaķu gēnu mutāciju. Mankss šķirnes kaķiem nav problēmu ar līdzsvaru, jo to kontrolē galvenokārt iekšējā auss un zīdītājiem reti, kad ir saistīts ar asti(izņemot žurkas, kam aste ir diezgan ievērojama daļa no ķermeņa). Agrāk kaķēni diezgan bieži piedzima ar resnām vai garākām astēm un tad diezgan bieži tās tika izņemtas ķirurģiski.

Ķermenis un kājas

Kaķi ir mazi vai vidēja izmēra, platiem, slīpiem pleciem. Ķermenis ir muskuļots un tievs. Pakaļkājas ir ievērojami garākas par priekškājām, kas dod nelielu mugurkaula izliekumu, tomēr kaķis ir samērā garš. Priekškājas ir taisnas un stabilas. Ķermeņa forma atgādina trusi.

Galva

Kaķa galva ir noapaļota, padziļināta ar garu kaklu. Galva ir ļoti izteikta ar mazu degunu. Ausis ir stāvas, apaļas uz priekšu vērstas, lielas. Acis ir noapaļotas, lielas, ārējie acu kaktiņi ir vērsti uz augšu. Kaķiem nav dominējoša acu krāsa, bet izstāžu kaķiem parasti ir dažādu nokrāsu dzeltena acu krāsa.

Apmatojums

Kaķu apmatojums var būt divu garumu. Kaķi var būt īsspalvaini vai garspalvaini, bet visiem ir divslāņains kažoks. Izstāžu kaķiem ir jābūt noteiktai apmatojuma krāsai. Biežāk sastopamais īsspalvainais Mankss kaķis ir ar mīkstu divslāņainu kažoku- pavilna ir īsa, mīksta, akotmati –garāki un asāki. Garspalvainajiem Manksiem ir zīdains kažoks, kas sastāv no divām kārtām. Neatkarīgi no apmatojuma garuma kaķiem var būt ļoti dažādas krāsas, jo tie ļoti plaši ir krustoti savā starpā, lai gan ne visi kaķu reģistri atzīst visas krāsas. Visbiežāk sastopamās krāsas ir – svītrains, bruņurupuču, katūna krāsā vai vienkrāsains. Visbiežāk sastopami Manks kaķi, kas ir melnā krāsā, bet visretāk sastopami ir balti kaķi.

Paveidi(apakš-šķirnes)

No sākotnējās Mankss šķirnes ir veidojušās četras jaunas konsekventas šķirnes- Cymric vai garspalvainais Mankss kaķis, Menas salas īsspalvainais kaķis, Menas salas garspalvainais kaķis, Tasmānijas Mankss. Vienīgā šķirne, kas ir atzīta ir Cymric.

  • Cymric- garspalvainais Mankss, tas ir bezastains vai daļēji astains kaķis ar vidēji garu vai garu apmatojumu, kas radies kaķus krustojot ar Himalaja, Persijas un citiem garspalvainiem kaķiem. Šķirne oriģināli ir izveidota Kanādā.
  • Menas salas īsspalvainais kaķis. Tas ir līdzīgs Britu īsspalvainajam kaķim un tam ir pilns astes garums. Kaķis ir no Mankss metiena ar visām tam raksturīgajām pazīmēm tikai bez bezastainības gēna. Šo šķirni atzīst tikai Jaunzēlandes Kaķu Mīļotāju Asociācija. Tiek atzītas tās pašas apmatojuma krāsas, kas ir Britu īsspalvainajam kaķim, tikai kažokam jāsastāv no diviem slāņiem.
  • Menas salas garspalvainais kaķis. Tas ir kaķis, kas ir no garspalvainā Manksa metiena, tikai ar asti, kas ir pilna garuma, jo kaķis nav pārmantojis bezastainības gēnu. Šo šķirni atzīst tikai Jaunzēlandes Kaķu Mīļotāju Asociācija. Apmatojums var būt tikai tajās krāsās kādas ir Britu īsspalvainajam kaķim, bet kažokam jābūt ar diviem slāņiem un biezam kā garspalvainajam Manksam.
  • Tasmānijas Mankss. Tas ir bezastains vai daļēji ar asti kaķis, kuram ir viļņains kažoks, kas radies recesīvas mutācijas, kuru novēro Austrālijā un Jaunzēlandē dēļ. Šķirne ir atzīta tikai Jaunzēlandes Kaķu Mīļotāju Asociācijā. Apmatojums var būt īss vai vidēji garš.

Ģenētika un veselība

Mankss bezastainības gēns ir dominants un ļoti penetrants- kaķēni, ja abi vecāki ir Mankss šķirnes parasti piedzimst bez astes. Gēns ir homozigots un daļēji letāls, tādēļ kaķenēm diezgan bieži novēro spontāno abortu. Bezastainie kaķi var nēsāt tikai vienu gēna kopiju. Briesmu, ko rada divi bezastainības gēni dēļ, audzētāji izvairās krustot divus bezastainus kaķus. Vienā metienā var būt kaķēni ar dažādiem astes garumiem un iepriekš nav iespējams prognozēt cik būs bezastainu un cik astainu kaķēnu. Dažiem kaķiem ar vidēji garu asti var veidoties astes artrīts, kas rada spēcīgas sāpes, dažreiz kaķēni piedzimst ar samezglotām, īsām astēm, jo grūsnības laikā tā nav pilnīgi attīstījusies.

Kaķiem var būt Manksa sindroms, kad dominējošais gēns saīsina mugurkaulu pārlieku daudz. Tas var ievērojami bojāt mugurkaulu un muguras nervus radot problēmas ar zarnu, urīnpūšļa darbību un gremošanas funkcijām. Kaķi ar šo sindromu dzīvo vidēji 3 gadus, visilgāk nodzīvoja kāds kaķis 5 gadus. Vienā pētījumā tika pierādīts, ka ar šo sindromu slimo vidēji 20% no visiem Manksa kaķiem, šiem kaķiem tiek novērots vissmagākais fenotips. Šķirnes kaķēni jaunajiem saimniekiem netiek atdoti līdz 4 mēnešu vecumam un šajā laika posmā audzētājs var novērot vai kaķim nav kādu veselības problēmu. Kaķi ir predisponēti uz astes krokas iekaisumu un radzenes distrofiju. Mūsdienās Manksa sindroms ir sastopams reti, jo audzētāji ir ieviesuši ļoti striktus pavairošanas standartus. Kaķi dzīvo vidēji virs desmit gadu vecumam un ir tikpat veselīgi kā garastainie kaķi.

Uzvedība

Mankss tiek uzskatīts par sociālu kaķi, kas ļoti pieķeras cilvēkam, bet ir kautrīgs pret svešiniekiem. Kaķi tiek uzskatīti par ļoti gudriem, jautriem un savā uzvedībā atgādina suni. Tāpat kā Meinkūni Manksi iemācas atnest nelielu aizmestu priekšmetu. Kaķi seko saimniekam kā kucēni un spēj iemācīties vairāk verbālu komandu kā citi kaķi. Manksi tiek augstu vērtēti kā mednieki un tie spēj nomedīt pat ļoti lielus medījumus. Kaķi ir lieliski peļu ķērāji fermās. Lai gan visi kaķi var izmantot ātri skrienot abas pakaļkājas vienlaicīgi, tomēr Manksi biežāk pārvietojas trušiem līdzīgi lecot nevis ar platu soli.

Nacionālais simbols

Menas salā Mankss kaķis ir salas nācijas un unikāls kultūras simbols. Menas salā kaķi ir uz trīs īpašām monētām. Pirmās divas monētas ir izdotas 1970. un 1975. gadā, kā arī uz 1988. gadā izdotas monētas.

Raksts sagatavots no internetā pieejamajiem resursiem.