MEINKŪNS

Meinkūni ir vieni no vecākajām dabīgajām Ziemeļamerikas kaķu šķirnēm, Meinā tas ir valsts nozīmes kaķis. Meinkūni ir pazīstami ar savu lielo kaulu struktūru, taisnstūra ķermeņa formu un garu, plūstošu kažoku. Kaķi var būt dažādās krāsās, tie ir ļoti ziņkārīgi un mīļi pret apkārtējiem.

Vēsture

Meinkūnu izcelšanās nav zināma, bet ir vairākas teorijas un nostāsti. Viens no nostāstiem ir, ka Francijas karaliene Marija Antuanete pirms nāves mēģināja aizbēgt no Francijas ar kapteiņa Samuela Klaughta palīdzību. Uz kapteiņa kuģa viņa aizveda savas vērtīgākās mantas, ieskaitot 6 Turku Angoras kaķus. Lai gan Marijai Antuanetei neizdevās aizbēgt, viņas 6 kaķi veiksmīgi sasniedza Amerikas krastus – Meinu, kur sakrustojās ar vietējiem īsspalvainajiem kaķiem, kā rezultātā izveidojās mūsdienu Meinkūns.

Teorija, kuru pieņem paši audzētāji ir, ka Meinkūni cēlušies vairojoties vietējiem īsspalvainajiem kaķiem ar garspalvainajiem kaķiem, kurus ieveduši angļu jūrasbraucēji vai 11. gadsimta Vikingi. Meinkūni tiek saistīti ar Vikingiem, jo viņi ir ļoti līdzīgi citiem kaķiem, kurus ieveduši Vikingi – Norvēģu Meža kaķim.

Šķirnes raksturojums

Meinkūni ir viena no lielākajām mājas kaķu šķirnēm. Runči sver no 6.8-11kg, kaķenes no 4.5-6.8kg. Pieaugušu kaķu augstums svārstās no 25-41cm un kaķis var sasniegt 100cm garumu, aste 36cm garumu. Ķermenis ir masīvs un muskuļots, kas nepieciešams, lai noturētu paša svaru. Meinkūniem ir taisnstūra ķermeņa forma un tie lēni fiziski nobriest – daži kaķi savu fizisko potenciālu sasniedz tikai 3-5 gadu vecumā, bet citi līdz 1 gada vecumam. Meinkūni ir garspalvaini vai ar vidēji garu apmatojumu. Kažoks ir mīksts un zīdains, bet apmatojuma struktūra var variēt no apmatojuma krāsas. Apmatojums ir īsāks uz galvas un pleciem, bet garāks uz vēdera un sānos, dažiem kaķiem ir lauvai līdzīga apkakle ap kaklu. Apmatojumu nav nepieciešams bieži kopt, jo ir maza pavilna. Ziemā apmatojums ir biezāks, bet vasarā plānāks. Visbiežāk meinkūni ir brūnā krāsā, bet šķirnes standartam nepieņemamas krāsas ir šokolādes, lavandas vai Siāmas. Tiek atzītas visas acu krāsas izņemot zilu vai to, ka viena acs ir citā krāsā nekā otra. Kaķi ir vairāk pielāgojušies izdzīvošanai skarbos ziemas apstākļos. Viņu blīvais ūdens izturīgais apmatojums nodrošina aizsardzību pret mitrumu. Lielās ķepas palīdz pārvietoties pa sniegu un ir pielīdzināmas sniega kurpēm. Starp pirkstiem esošie apmatojuma saišķi palīdz vieglāk pārvietoties pa sniegu un uztur kājas siltas. Ausīs esošais garais apmatojums nodrošina, ka ausis ir siltas. Daudziem oriģinālajiem meinkūniem ir liekais pirksts. Meinkūni ir zināmi kā „maigie milži” un tie ir inteliģentāki par pārējiem kaķiem, tādēļ tos ir viegli apmācīt. Kaķi ir uzticīgi ģimenei, piesardzīgi pret svešiniekiem. Kaķi labi sadzīvo ar suņiem, citiem kaķiem un bērniem. Kaķiem patīk spēlēties un to viņi dara visu mūžu, tos fascinē ūdens. Kaķiem patīk ņaudēt un atbildēt saimniekam uz uzdotajiem jautājumiem.

Veselība

Meinkūni ir veselīga un izturīga šķirne. Vislielākos draudus rada kaķu hipertrofiskā kardiomiopātija, biežāk sastopamā sirds slimība tīršķirnes kaķiem. Meinkūniem to uzskata par iedzimtu patoloģiju. Predisponēti ir vidēja vecuma vai vīriešu kārtas kaķi. Hipertrofiskā kardiomiopātija ir progresīva saslimšana, kas var novest pie sirds mazspējas, pakaļkāju paralīzes un pēkšņas nāves. No pārbaudītajiem kaķiem hipertrofiskā kardiomiopātija tika konstatēta trešdaļai, bet ne visiem kaķiem tiek novērotas klīniskās pazīmes. Vēl viena iedzimta šķirnei raksturīga saslimšana ir muguras muskuļu atrofija, kas raksturojas ar neironu zudumu skeleta muskulatūrā un ekstremitātēs. Simptomi parasti parādās 3-4 mēnešu vecumā un raksturojas ar muskuļu atrofiju, muskuļu vājumu un saīsinātu dzīves garumu.

Gūžu displāzija, kas raksturojas ar klibumu un artrītu. Visbiežāk tiek skarti vīriešu kārtas kaķi. Kaķiem klīniskās pazīmes novēro daudz retāk par suņiem. Pēc rentgenoloģiskajiem izmeklējumiem, kas veikti no 1974-2009 gadam 24.1% kaķu tika konstatēta gūžu displāzija.

Meinkūni var saslimt ar policiklisko nieru slimību, simptomi parādās 7 gadu vecumā un tie ir neārstējami. Policikliskā nieru slimība ir iedzimta saslimšana un noved pie nieru mazspējas.

Raksts sagatavots no internetā pieejamajiem resursiem.