NORVĒĢIJAS MEŽA KAĶIS

Norvēģijas meža kaķa dzimtene ir Ziemeļeiropa, kaķi ir pielāgoti ļoti aukstam klimatam, tie ir ar garu spīdīgu ūdens necaurlaidīgu kažoku un siltu pavilnu. Lai gan tas nav droši zināms, bet kaķu priekšteči varētu būt īsspalvaini kaķi, kurus Norvēģijā ieveduši vikingi. Otrā pasaules kara laikā šķirne gandrīz vai izmira, līdz Norvēģijas meža kaķu klubs izveidoja oficiālu audzēšanas programmu. Kaķi kā šķirne tika piereģistrēti 1970 gadā, kad Karls Fredriks Nordans ievēroja šos kaķus un centās to piereģistrēt. Mūsdienās Norvēģijas meža kaķi ir ļoti populāri Norvēģijā, Zviedrijā un Francijā. Tas ir spēcīgs, liels kaķis, kas līdzīgs meinkūnam, ar garām kājām, kuplu asti un spēcīgu ķermeni. Kaķi ir ļoti labi kāpelētāji, jo viņiem ir lieli nagi. Vidējais mūža garums ir 14-16 gadi.

Vēsture

Norvēģijas meža kaķis ir izveidojies dabīgās atlases ceļā pielāgojoties aukstajam Norvēģijas klimatam. Kaķa priekšteči ir melnie un baltie īsspalvainie kaķi, kurus no Lielbritānijas ieveduši Vikingi un garspalvainie kaķi, kurus uz Norvēģiju atveduši Krustneši. Šķirnes iespējamie priekšteči varētu būt Sibīrijas un Turku Angoras garspalvainie kaķi, kas ievesti no Krievijas un Turcijas. Tiek uzskatīts, ka Norvēģijas meža kaķi bija peļu ķērāji uz Vikingu kuģiem. Kaķi vairākus gadsimtus ir dzīvojuši Norvēģijas mežos, bet vēlāk novērtēti kā labi peļu ķērāji un turēti fermās. Ja 20. gadsimta sākumā kaķus nebūtu ievērojuši kaķu entuziasti, tad Norvēģijas meža kaķi droši vien turpinātu ķert peles fermās. 1938. gadā tika izveidots pirmais Norvēģijas meža kaķu klubs. Tā kā līdz pat 1970. gadam kaķi netika izvesti no Norvēģijas, tad tie nebija reģistrēti Eiropas kaķu reģistrā līdz interesi par kaķiem izrādīja Karls Fredriks Nordans, kas tos arī piereģistrēja. Lai gan Eiropā šķirne tika reģistrēta 1970. gadā, Amerikas Kaķu Mīļotāju Asociācija tos atzina tikai 1994. gadā. 1989. gadā kaķi kā šķirne tika atzīti Lielbritānijā. Kaķi ir ļoti populāri Norvēģijā un Zviedrijā. Kopš 2003 gada tā ir trešā populārākā šķirne Francijā.

Šķirnes raksturojums

Norvēģijas meža kaķis ir lielas miesas būves un līdzīgs meinkūnam. Kaķiem ir garš izturīgs ķermenis, garas kājas un kupla aste.

Kažoks ir garš, spīdīgs, biezs un ūdensnecaurlaidīgs ar vilnainu pavilnu, kas ir biezāka uz kājām, krūtīm un galvas. Profilā kaķis parasti ir taisns. Galva ir gara ar pār visu galvu ejošu vienādmalu trijstūri, kaķiem ir spēcīgs zods un vidēja izmēra deguns. Kvadrātveida vai apaļa galva tiek uzskatīta par defektu. Acis ir mandeļu formas un slīpas, var būt jebkurā krāsā. Ausis ir lielas augsti novietotas un pie pamatnes platas, ar pušķīti ausu galā kā lūsim. Tiek atzītas visas apmatojuma krāsas izņemot šokolādes, ceriņu kanēļa un gaiši ruda krāsa. Tā kā kaķiem ir ļoti spēcīgi nagi viņi ir labi kāpelētāji, var kāpt pat klintīs.

Norvēģijas meža kaķim ir klusa balss, bet turot mājās kopā ar suni tā var palikt ļoti skaļa. Kaķi ir ļoti enerģiski un var pieprasīt pastiprinātu uzmanību. Kaķi, kas dzīvo ārā kļūst par labiem medniekiem, kaķis var pielāgoties dzīvošanai arī tika iekštelpās. Tā kā kaķi ir smagi un diezgan gari tiem nepieciešams vairāk barības nekā citiem mājas kaķiem. Runči ir ievērojami smagāki un lielāki par kaķenēm.

Veselība

Tiek ziņots par sirds un nieru saslimšanām. Glikozi šķeļošā fermenta kompleksa pārkārtošana var radīt perinatālo hipoglikēmisko sabrukumu un vēlu neiromuskulāro deģenerāciju šķirnes kaķiem, kas izpaužas kā IV tipa glikoigēna uzkrāšanās slimība. Saslimšana, lai gan diezgan reta ir nāvējoša. Ir pieejams DNS tests, lai konstatētu šo saslimšanu un tas ir jāveic pirms dzīvnieku plāno pavairot. Kaķi var slimot ar gūžu displāziju, kas ir diezgan reti sastopama, bet pārmantota saslimšana. Norvēģijas meža kaķi tāpat kā citi kaķi var saindēties ar cilvēkiem drošām lietām, kā, piemēram, alkoholiskajiem dzērieniem, avakādo, šokolādi, kafiju, makadāmijas riekstiem, sīpoliem, rozīnēm, vīnogām, sāli un ķiplokiem. Norvēģijas mežā kaķi ir pakļauti riskam saslimt ar kaķu infekciozo rinotraheītu, kaķu imūndeficīta vīrusu.

Raksts sagatavots no internetā pieejamajiem resursiem.