PERSIETIS

Persiešu šķirnes kaķi ir garspalvaini kaķi ar apaļu seju un saspiestu degunu. Šķirnes nosaukums cēlies no Persijas (tagadējā Irāna), kur ir atrodami līdzīgi kaķi. Kā šķirne pazīstami kopš 19 gadsimta beigām, to izstrādāja Angļu un pēc II pasaules kara Amerikāņu audzētāji. Selektīvā šķirnes pavairošana ir ļāvusi attīstīt dažādu apspalvojuma krāsu, bet veicinājusi persiešu kaķu attīstību ar ļoti plakaniem purniem. Šī galvas struktūra var veicināt veselības problēmas. Orģinālajam persiešu šķirnes kaķim nav tik saspiests deguns kā mūsdienās selekcionētajam. Gandrīz pusei no persiešu šķirnes kaķiem ir iedzimta policistiskā nieru slimība. Persieši bija pirmie šķirnes kaķi, kas ievesti Latvijā.

Izcelšanās

Kopumā nav skaidrs, kad pirmo reizi parādījās garspalvainie kaķi, jo nav savvaļas kaķu ar garu apmatojumu. Pirmie garspalvainie persiešu kaķi, kuru ievešana ir dokumentēta, tika ievesti Itālijā 1620 gadā no Persijas un Francijā no Ankaras. Kaķi, kas ievesti no Persijas bija pelēki, bet no Ankaras balti.

  • Tradicionālais persiešu kaķis. Tas tiek uzskatīts par īsto persiešu kaķi, jo nav mainījis savu fizisko izskatu.
  • Persietis ar pārmērīgi saspiestu purnu. No 1958-1995 gadam tika reģistrēti tikai 98 šādi šķirnes pārstāvji.
  • Himalaju kaķis. 1950. gadā Siāmas kaķis tika krustots ar persieti, lai iegūtu persiešu kaķi, kura kažoka krāsa ir kā Siāmas kaķim.
  • Eksotiskais īsspalvainais persietis. Kaķim ir tāds pats temperaments un veselības problēmas kā persietim, vienīgā atšķirība ir tā, ka eksotiskajam kaķim ir īss apmatojums.
  • Toy vai tējas krūzes persieši. Tiek saukti arī par kabatas vai plaukstas persiešiem. Nav reģistrēti kā atsevišķa šķirne, tādēļ katrs audzētājs izdomā savus parametrus, bet maksimālais svars drīkst būt līdz 3.5kg.
  • Šinšillas. Garspalvainajām šinšillām ir nedaudz garāks deguns nekā persiešiem, kas nodrošina vieglāku elpošanu un acis neasaro tik bieži kā persiešiem. Viena no šīs šķirnes īpatnībām ir zili zaļa vai zaļa acu krāsa, bet kaķēniem acis ir zilas vai zili purpursarkanas.

Raksturojums

Persiešiem ir ļoti garš un biezs kažoks, īsas kājas, plata galva ar ausīm, kas novietotas tālu viena no otras, lielas acis un saspiests deguns. Šķirne oriģināli tika izveidota ar īsu degunu, bet laika gaitā purngals ir palicis ļoti saspiests. Persieši var būt jebkādā krāsā, ieskaitot ar krāsu punktiem, zelta, bruņurupuču, zilā krāsā, kā arī svītrains. Persieši ir klusi kaķi, mazliet aktīvāki ir himalajieši siāmiešu asiņu dēļ.

Veselība

Vidējais dzīves garums ir 12.5 gadi. Savas īpatnējās sejas uzbūves dēļ persieši ir predisponēti uz elpceļu saslimšanām, ādas un acu problēmām. Saspiestais purns var radīt elpas trūkumu. Līdz galam neizveidotie asaru kanāli rada pastiprinātu acu asarošanu, kas ir kosmētiska problēma, bet acu asarošanu var radīt arī nopietnāks stāvoklis – entropija ( acu plakstiņi ieliecas uz iekšu un skropstas rīvē radzeni). Persiešiem raksturīga saslimšana ir apgrūtinātas dzemdības.

36-49% persiešu šķirnes kaķiem novēro policistisko nieru slimību. Nierēs veidojas un aug cistas, kas ar laiku aizstāj nieru audus un palielina nieres izmēros. Nieru mazspēja iestājas apmēram 7 gadu vecumā un simptomi ir pārmērīga ūdens dzeršana un urinācija, samazināta ēstgriba, depresija, svara zudums.

Hipertrofiskā kardiomiopātija ir iedzimta sirds patoloģija meinkūniem, amerikāņu īsspalvainajiem kaķiem un iespējams arī persiešiem. Saslimšana rada sabiezējumu kreisajā sirds kambarī, kas dažos gadījumos var novest pie pēkšņas nāves. Visbiežāk tiek skarti vīriešu kārtas dzīvnieki. 6.5% persiešu novēro šo saslimšanu.

Persiešiem iedzimta ir progresīva tīklenes atrofija. Lai gan daži audzētāji uzskata, ka šī saslimšana ir iedzimta tikai šokolādes krāsas persiešiem vai himalajiešiem, tā tomēr nav, jo saslimšanu neietekmē apmatojuma krāsa.

Persiešiem var būt nepareizs sakodiens, kas ietekmē to spēju satvert, paturēt mutē un sakošļāt barību.

Raksts sagatavots no internetā pieejamajiem resursiem.