SIBĪRIJAS KAĶIS

Sibīrijas kaķis ir mājas kaķis, kas Krievijā ir zināms jau vairākus gadsimtus. Pilnais kaķa nosaukums ir Sibīrijas Meža kaķis. Sibīrijas kaķis ir sena šķirne, kas mūsdienās tiek uzskatīts par visu garspalvaino kaķu priekšteci. Kaķis ir līdzīgs Sibīrijas Meža kaķim, kuram tas ir tuvu radniecīgs. Tas ir Sibīrijas nacionālais kaķis. Tiek uzskatīts, ka tas ir hipoalerģisks cilvēkam un izstrādā mazāk Fel d1 proteīnu nekā citas kaķu šķirnes.

Vēsture

Kaķis pirmo reizi tika pieminēts Harisona Wiera grāmatā, kur ietverta informācija par kaķu izstādi, kas notika Anglijā 1871. gadā. Kaķis pirmo reizi uz ASV tika importēts 1990. gadā un neskatoties uz savu popularitāti ASV tas ir reti sastopams. Krievijas prezidentam Dmitrijam Medvedjevam pieder Sibīrijas kaķis Dorofeja, bijušajam Padomju Savienības prezidentam Mihaelam Gorbačevam arī pieder Sibīrijas kaķis.

Ķermeņa uzbūve

Kaķis ir ārkārtīgi veikls lecējs, tam ir stiprs un spēcīgi veidots ķermenis ar spēcīgām pakaļkājām un lielām, labi noapaļotām ķepām. Kaķim ir mucveida krūškurvis un vidēja lieluma ausis, plaša piere un tas ir plecīgāks par pārējiem kaķiem.

Hipoalergēnisks

Sibīrijas kaķu hipoalerģiskās īpašības ir novērotas jau 10 gadus. Lai gan ir ļoti maz zinātnisku pierādījumu, tomēr Sibīrijas kaķu īpašnieki norāda, ka tie ir mazāk alerģiski cilvēkiem ar alerģiju pret kaķiem. Tā kā kaķenes izdala mazāk Fel d1 proteīnu, tad alerģiskām ģimenēm iesaka iegādāties tieši kaķenes. Alerģiskiem cilvēkiem pirms tie iegādājas kaķēnu sava reakcija jāpārbauda uz kaķēna māti. Daudzi cilvēki uzskata, kas Sibīrijas kaķi producē mazāku proteīna Fel d1 daudzumu nekā citas šķirnes.

Apmatojums

Sibīrijas kaķiem ir visi trīs matu veidi: aizsargmati, akotmati un pavilna. Šie mati aizsargā kaķi no aukstajiem Krievijas laika apstākļiem un nodrošina izturīgu, viegli kopjamu kažoku. Kažoks ir ar tekstūru, bet spīdīgs, kas samazina apmatojuma savelšanās iespējamību. Kaķa ķemmēšana divreiz nedēļā palīdz uzturēt kažoku labā stāvoklī. Kaķi var būt ļoti dažādās krāsās – svītrains, vienkrāsains, bruņurupuču krāsā, ģenētiski iespējams ir arī ar krāsu punktiem. Sibīrijas kaķis apmatojumu met vienu vai divas reizes gadā, pirmoreiz ziemas beigās. Apmatojuma maiņu ietekmē ne tikai temperatūra, bet arī dienas garums. Daudziem Sibīrijas kaķiem vasaras beigās var novērot nelielu apmatojuma izkrišanu.

Vairošanās

Sibīrijas kaķi nobriest ātrāk par citām kaķu šķirnēm, tie var sākt meklēties jau 5 mēnešu vecumā. Tas tiek skaidrots ar šķirnes tuvo radniecību ar savvaļas kaķiem. Savvaļas kaķi bieži mirst jauni smago dabas apstākļu dēļ. Agra nobriešana un lielais kaķēnu skaits metienā nodrošina balansu. Sibīrijas kaķim vidēji vienā metienā ir 5-6 kaķēni, kaut gan var būt viens vai 9 kaķēni. Kaķi ir ideāli vecāki, pat tēvs, ja tas dzīvo kopā ar kaķeni rūpējas par kaķēniem. Starp runci un kaķeni veidojas cieša saikne un dažreiz kaķene atsakās pāroties ar citu runci. Netipiski kaķiem nepieauguši Sibīrijas kaķa runcīši apmīļo un kopj savus brāļus, māsas, kā arī radiniekus. Kaķi savas komunikatīvās dabas dēļ nebrīvē labāk dzīvo pa pāriem. Ja kaķene netiek sterilizēta kaķēni tai var būt pat 9-10 gadu vecumā. 2-6 gadus vecām kaķenēm kaķēnu mirstība ir ievērojami zemāka. Tas ir izskaidrojams ar vairākiem faktoriem: kaķeņu fizisko un emocionālo nobriešanu, veselību, vitalitāti un ar to, ka veselīgāki kaķēni dzimst jaunām kaķenēm. Runči par tēviem var kļūt no 5 mēnešu līdz pat vairāk kā 10 gadu vecumam. Lai gan Sibīrijas kaķi ir diezgan veselīgi, gandrīz visām kaķu līnijām ir iedzimta Hipertrofiskā kardiomiopātija.

Raksts sagatavots no internetā pieejamajiem resursiem.