SIRDS MAZSPĒJA KAĶIEM

Sastrēguma sirds mazspēja ir stāvoklis, kad sirds nespēj nodrošināt atbilstošu asins cirkulāciju, kuras rezultātā organisms netiek pilnvērtīgi apgādāts ar skābekli, barības vielām un netiek izvadīta ogļskābā gāze.

Mazspēju izraisa novājināts sirds muskulis. Aknu, nieru, plaušu un citu orgānu funkcionētspēja tiek ierobežota iestājoties asinsrites sistēmas mazspējai un tas savukārt izraisa sistēmiskas saslimšanas pazīmes visā organismā.

Organisms var kompensēt sirds slimības daudzus mēnešus vai pat gadus bez redzamām sistēmiskām pazīmēm. Parasti sirds slimības parādās pēkšņi un negaidīti, visbiežāk uzreiz pēc treniņa, spēlēm vai fiziskas slodzes. Biežāk to novēro dzīvniekiem ar lieko svaru senioru vecumā. Iedzimtas sirds kaites var novērot jebkurā vecumā.

Agrīnās sirds sastrēguma mazspējas pazīmes ir viegls pārejošs dzīvnieka nogurums, vispārēja aktivitātes līmeņa samazināšanās un intermitējošs klepus. Klepu izraisa piepūle vai uzbudinājums. Klepus mēdz parādīties arī naktī, parasti apmēram divas stundas pēc tam, kad kaķis ir aizgājis gulēt. Dzīvnieks var būt nemierīgs, uztraukts, nevar iekārtoties guļvietā.

Šīs pazīmes ir nespecifiskas un dažkārt var pat tikt uzskatītas par normālām kādā konkrētā kaķa vecumā. Sirds mazspējai progresējot, kaķim attīstās citas klīniskās pazīmes, piemēram, apetītes trūkums, strauja elpošana, vēdera dobuma palielināšanās un ievērojami svara zudumi.

Ja sirds vairs efektīvi nepilda sūkņa funkciju, veidojas asinis sastrēgums plaušās, aknās, kājas un citos orgānos. Palielinātais spiediens uz vēnām rada šķidruma noplūdi plaušās un vēdera dobumā. Šķidruma uzkrāšanās plaušās arī ir klepus iemesls. Strauja šķidruma uzkrāšanās mazajos elpceļos var izraisīt klepu, kura rezultātā kaķis atklepo putainu, sarkanu šķidrumu. Šis ir stāvoklis, kuru sauc par plaušu tūsku. Plaušu tūska norāda uz kreisā sirds kambara mazspēju.

Labā sirds kambara mazspēja veicina šķidruma uzkrāšanos (asinsvadu eksudāciju) vēdera dobumā, vēdera dobums ieņem raksturīgu piepildītu izskatu (ascīts). Var novērot arī kāju apakšējās daļas pietūkumu (tūska). Šķidruma uzkrāšanās krūšu dobumā (pleiras eifūzija), notiek arī pie labās puses sirds mazspējas.

Vēlīnā sirds mazspējas sastrēguma stadijā kaķis sēž ar izplestiem elkoņiem un uz priekšu izstieptu kalu. Elpošana ir apgrūtināta. Pulss ir ātrs, biežs un aritmisks. Gļotādas, smaganas un mēle ir zilgani pelēkā krāsā. Pie šādas ainas ātri nesniedzot medicīnisko palīdzību iestājas dzīvnieka nāve. Precīzu diagnozi var noteikt ar krūškurvja rentgena palīdzību, ehokardiogrāfiju un ultrasonogrāfiju.

Ārstēšana: Ir svarīgi novērst jebkuru pamatcēloni, kāds vien ir iespējams. Sirds tārpi, bakteriāls endokardīts un dažādu veidu iedzimtas sirdskaites ir potenciāli ārstējamas, ja tās ir diagnosticētas pirms sirds ir neatgriezeniski bojāta.

Sirds sastrēguma mazspējas ārstēšana ietver kaķa barošanu ar zemu sāļu diētu, ierobežojot fiziskās aktivitātes, regulāri apmeklējot veterinārārstu un dodot atbilstošus medikamentus, lai veicinātu sirds darbību un novērstu sirds aritmijas.

Farmina Vet Life

Feline formula

Cardiac

Nodrošina sirds funkcijas hroniskas sirds mazspējas gadījumā.

Taurīns regulē intra- un ekstracelulāro jonu apmaiņas procesu.
Elektrolītiskais balanss regulē miokarda kontrakcijas spēju.
L-karnitīns veicina enerģijas izmantošanu muskuļos, saglabājot optimālu ķermeņa masu.
Omega-3 taukskābes aizsargā zarnu gļotādu un tām piemīt pretiekaisuma iedarbība.
Proteīni ar augstu bioloģisko vērtību nodrošina pareizu neaizvietojamo taukskābju uzņemšanu.
Vakuuma pārseguma sistēma: sastāvdaļu pievienošana modificētās atmosfēras vidē saglabā katras pievienotās sastāvdaļas īpašības.

Farmina Vet Life Cardiac ir sabalansēta kompleksā barība kaķiem, kas nodrošina sirds funkcijas hroniskas sirds mazspējas gadījumā. Barībai ir zema nātrija koncentrācija un palielināta K/Na attiecība. Taurīns regulē miokarda funkciju, samazinot dilatatīvās kardiomiopātijas risku. Pārveidotā Cl/K/Na attiecība kompensē kardiomiopātijas un/vai farmakoloģiskās ārstēšanas izraisītu elektrolītu disbalansu. L-karnitīns veicina lipīdu metabolismu un enerģijas izmantošanu. Individuāli pielāgota barības deva pataloģijas sākuma fāzē veicina ķermeņa svara samazināšanos, turpretim progresīvajā fāzē proteīns ar augstu bioloģisko vērtību un barības sagremojamība pasargā no kardiālās kaheksijas.

Lietošana: Pirms lietošanas uzsākšanas un lietošanas perioda pagarināšanas, ieteicams konsultēties ar veterinārārstu. Sākotnējais barības lietošanas ilgums ir 6 mēneši.

Sastāvs: plēkšņu kvieši, kukurūzas glutēns, dzīvnieku tauki, dehidratēta vistas gaļa, hidrolizēts dzīvnieku izcelsmes proteīns, auzas, zivju eļļa, dehidratētas olas, kalcija karbonāts, linsēklas, kālija hlorīds, zirņu šķiedrvielas, kaltēts biešu mīkstums, fruktooligosaharīdi (FOS), mannozes bāzes oligosaharīdu ekstrakts no Saccharomyces cerevisae, sausais alus raugs, kliņģerītes ekstrakts (luteīna avots).

1 kg satur: Barības vielu piedevas: taurīns 4800 mg, DL-metionīns 4000 mg, holīna hlorīds 2500 mg, L-lizīna HCL 2000 mg, L-triptofāns 2000 mg, L-karnitīns 650 mg, mangāna sulfāta monohidrāts 180 mg, cinka sulfāta monohidrāts 120 mg, cinka oksīds 108 mg, dzelzs karbonāts 60 mg, dzelzs sulfāta monohidrāts 44 mg, vara sulfāta pentahidrāts 38,4 mg, bezūdens kalcija jodāts 2,4 mg, beta-karotīns 1,5 mg, nātrija selenīts 0,30 mg. Vitamīni: vitamīns E 550 mg, vitamīns C 250 mg, niacīns 125 mg, D-pantotēnskābe 42 mg, vitamīns B2 17 mg, vitamīns B1 8 mg, vitamīns B6 7 mg, vitamīns H 1,3 mg, folskābe 1,3 mg, vitamīns B12 0,08 mg, vitamīns A 15000 SV, vitamīns D3 600 SV. Tehnoloģiskās piedevas: antioksidanti.

Analītiskais sastāvs: proteīns 27%, eļļas un tauki 21%, pelni 6,90%, Omega-6 4,10%, šķiedrvielas 2,40%, kalcijs 0,85%, Omega-3 0,85%, kālijs 0,70%, fosfors 0,65%, nātrijs 0,40%, DHA 0,25%, EPA 0,18%, magnijs 0,06%.

Enerģētiskā vērtība: ME 4015 Kkal/kg – 16,8 MJ/kg.