SKAĻA UZVEŠANĀS NAKTĪ – KAĶA UNTUMS VAI VESELĪBAS PROBLĒMAS

Kaķis naktī uzvedas skaļi un neļauj gulēt – zināma situācija? Kā to vērst par labu? Iespējams, kaķītim gluži vienkārši pietrūkst saimnieka un mīlulis vēlas piesaistīt viņa uzmanību. Taču var būt arī tā, ka pie skaļās ņaudēšanas vainojamas kādas veselības problēmas izraisītas sāpes.

Kaķi ikdienā lielāko daļa laika velta gulēšanai. Ko gan citu kaķis darīs, kad saimnieks ir darbā? Protams, mīlulis arī paēd, padzeras, iespējams, nedaudz paspēlējas, savukārt nešpetnākie dzīvnieki mēdz sagrauzt kādu pīto grozu vai saplūkāt iepirkumu maisiņu. Taču nereti saimnieks redz, ka uz viņa gultas atstāta paliela iedobīte, kas nozīmē – kaķis dienas laikā tajā ir gulējis.

Kad kaķi neguļ, viņi mēdz būt ļoti aktīvi. Bieži vien tieši pirms miega mazie mīluļi mēdz sākt vakara skrējienu no viena dzīvokļa gala līdz otram. Tāpat attapīgākie kaķi labprāt ķers un nesīs saimniekam viņa aizmestu mantiņu. Tādējādi dzīvnieks būs noguris un, domājams, ātri vien aizmigs, nakti pavadot saldā miegā. Taču ir mīluļi, kuriem nakts ir gluži kā diena, kurā jāpievērš saimnieka uzmanība, jācenšas iesaistīties spēlēs, jāskraida pa māju un jādara jebkas cits, kas pamodinās cilvēku un liks viņam prātot, kāpēc četrkājainais draugs neguļ un trokšņo.

“Pets.WebMD” raksta, ka īpaši kaķiem vecumā līdz vienam gadam raksturīga vēlme piesaistīt saimnieka uzmanību, īpaši naktī. Iespējams, cilvēks dienas darbos ir tik ļoti aizņemts, ka kaķīti paglauda vien no rīta, dzerdams kafiju, un vakarā, pārnākdams mājās. Mīlulim gluži vienkārši ir nepietiekama saikne ar cilvēku, savstarpējā komunikācija un uzmanība. Jā, arī pusnaktī un vēlākās nakts stundās kaķis vēlēsies pamodināt saimnieku, jo tikai tā viņš iegūs uzmanību, kas nav veltīta dienas laikā. Tāpēc cilvēkiem, kuriem stundu skaits dienā diemžēl neatļauj lielāko daļu no tām pavadīt ar četrkājaino draugu, vēlams vismaz vakarā, proti, pārnākot no darba, kādu laiciņu veltīt mazajam mīlulim. Lai arī reizēm šķiet, ka kaķim saimnieks tāpat nav vajadzīgs un ka četrkājainais draugs jūtas kā mājas karalis, tā nebūt nav. Arī kaķītim vajadzīga uzmanība, glāsti, parotaļāšanās.

Zināms, ka kaķi savvaļā mēdz nomodā pavadīt arī nakts stundas, tāpēc nav brīnums, ka mūsdienās mājas mīluļos pamostas senie instinkti. Tiek pat vēstīts, ka kaķi nakts laikā pamostas vismaz divas reizes un ir iemācījušies neuzvesties pārāk skaļi. Protams, ka istabas durvis būs aizvērtas un kaķis vēlēsies tikt prom, saimniekam nāksies celties un tās atvērt, lai dzīvnieks tiktu no telpas ārā. Taču pārāk liela aktivitāte, skraidīšana un ņaudēšana gan var liecināt, ka kaut kas jāmaina ne gluži paša kaķa, bet gan vairāk saimnieka attieksmē.

Taču problēmas sakne neslēpjas vis kaķa raksturā un paradumos. Nevar noliegt, ka skaļo ņaudēšanu un pat sava veida kliegšanu var izraisīt veselības problēmas, sāpes un diskomforts. Turklāt, ja kaķītis skaļi ņaud arī dienas laikā, to noteikti nevajadzētu uztvert kā vien parastu kaķa untumu. Saimniekam jākonsultējas ar speciālistu, kas palīdzēs saprast, vai kaķa ņaudēšanu izraisa kāda veselības kaite. Jo ātrāk saimnieks novēros, ka ņaudēšana nepavisam neatbilst viņa mīluļa iepriekšējām darbībām, jo ātrāk, ticams, varēs novērst veselības problēmu, kas, iespējams, ir pie vainas.