SKOTIJAS NOKARENO AUSU KAĶIS

Skotijas nokareno ausu kaķis ir ar dabīgu gēnu mutāciju, kas izraisa auss skrimšļa noliekšanos uz priekšu, kas piedod kaķim pūcei līdzīgu izskatu. Sākotnēji kaķi sauca par nokareno ausu kaķi, bet kopš 1966. gada to sauc par Skotijas nokareno ausu kaķi. .

Izcelsme

Pirmais nokareno ausu kaķis bija balta kaķene vārdā Sūzija, kas 1961 gadā tika atrasta kādā fermā Skotijā. Sūzijas ausis bija noliekušās uz priekšu, kas padarīja viņu līdzīgu pūcei. Sūzijai bija divi kaķēni, kas piedzima ar nokarenām ausīm un vienu no viņiem paņēma Viljams Ross, kaimiņu zemnieks un kaķu mīļotājs. 1966. gadā Ross reģistrēja šķirni Kaķu Mīļotāju Padomē un ar ģenētiķa Pata Turnera palīdzību sāka pavairot Skotu nokareno ausu kaķēnus. Pirmo trīs gadu laikā piedzima 76 kaķēni – 42 ar nokarenām un 36 ar taisnām ausīm. Ausu mutācija notiek vienkārša dominantā gēna dēļ. Viens no Sūzijas diviem kaķēniem neilgi pēc dzimšanas tika izkastrēts, bet otrs – kaķene Snooka radīja pēcnācējus. Sūziju trīs mēnešus pēc Snookas piedzimšanas notrieca mašīna. Visi Skotijas nokareno ausu kaķi ir Sūzijas pēcteči.

Šķirnes atzīšana

Eiropā un Kaķu Mīļotāju padomē šķirne netika atzīta līdz pat 1971 gadam, dažu kaķu kroplīgo ekstremitāšu un astes dēļ, rūpes radīja ģenētiskās grūtības un ausu problēmas – infekcijas, ausu ērces un kurlums. Kaķi tika eksportēti uz Ameriku un šķirne tika uzlabota krustojot ar Britu un Amerikāņu īsspalvaino kaķi. Sākotnējo bažu dēļ Skotijas nokareno ausu kaķiem vairs nav problēmu ar ausu ērcēm un ausu infekcijām, bet ausu vasks ausīs var uzkrāties ievērojami vairāk nekā parastam kaķim. Vācijā kaķu audzēšana ir aizliegta.

Popularitāte

Atšķirīgo fizisko iezīmju, savas mīlošās dabas dēļ kaķēni ir ļoti pieprasīti, lai gan maksā ievērojami vairāk par populāro šķirņu kaķiem.

Raksturojums

Visi kaķēni piedzimst ar taisnām ausīm, bet tiem kaķiem, kuriem ir nokareno ausu gēns, ausis sāk noliekties 21 dienas vecumā. Kaķēnus, kuriem ausis nenoliecas sauc par Skotijas taisno ausu kaķiem. Oriģinālajiem kaķiem ausīs bija tikai viens liekums, bet veicot selektīvo audzēšanu mūsdienu kaķiem ir divi vai pat trīs liekumi, kas ausis padara pilnīgi pieglaustas galvai. Šķirnes pilnīgi pieglaustās ausis rada nepilnīgi dominējošais gēns, kas ietekmē auss skrimsli, liekot ausīm noliekties uz leju un uz priekšu, piedodot galvai cepurei līdzīgu izskatu. Priekšroka tiek dota mazām cieši noliektām ausīm nevis lielākām un daļēji noliektām ausīm. Lielās apaļās acis, noapaļotā galva, vaigi un ūsu spilventiņi galvu vēl vairāk padara apaļu. Neskatoties uz to, ka ausis ir noliektas, tās tik un tā izsaka kaķa emocijas – klausoties tās kustās, dusmās noliecas atpakaļ.

Kaķis ir vidēji liels, runči no 4-6kg, kaķenes 2.7-4kg. Visa ķermeņa uzbūve ir noapaļota, it īpaši galva un seja, acis ir lielas un apaļas. Deguns ir īss ar nelielu uzrāvumu, ķermenis noapaļots, polsterēts ar īsām kājām. Galvas augšdaļa ir kupolveida un kakls ļoti īss. Plaši novietotās acis piedod kaķim mīļu izskatu. Kaķis var būt īsspalvains vai garspalvains, apmatojums var būt jebkurā krāsā vai krāsu kombinācijā, izņemot ar krāsu punktiem, piemēram, krēmkrāsā, divkrāsains. Skotijas kaķi ar nokarenajām vai taisnajām ausīm parasti ir labsirdīgi un mierīgi, spēj sadzīvot ar citiem mājā esošiem dzīvniekiem. Ļoti pieķeras savam saimniekam. Kaķi ir ļoti rotaļīgi, gudri, uzticīgi, viegli pielāgojas jauniem apstākļiem, cilvēkiem un bērniem. Kaķiem ļoti patīk gulēt uz muguras, tiem ir maiga balss un plašs ņaudēšanas diapazons. Kaķiem patīk sēdēt ar izstieptām kājām un uz vēdera novietotām ķepām – to sauc par Budas pozu.

Veselība

Vidējais mūža garums ir 15 gadi. Kaķi var slimot ar policistisko nieru slimību vai kardiomiopātiju. Osteohondroplāzija – ir attīstības anomālija, kas ietekmē skrimšļu un kaulu attīstību visā organismā. Saslimt var visi Skotijas nokareno ausu kaķi. Homozigotiskiem kaķiem var veidoties deformēta kaulu struktūra, kas var radīt nopietnas, sāpīgas, deģeneratīvas locītavu slimības agrīnā vecumā. Stāvoklis var skart heterozigotiskus kaķus, bet daudz mazākā mērā un vēlākā vecumā. Daži kaķi var būt asimptomātiski. Šī iemesla dēļ šķirne nav pieņemama Kaķu Mīļotāju Padomei un Internacionālajai Kaķu Federācijai.

Raksts sagatavots no internetā pieejamajiem resursiem.