UROLITIĀZE, TĀS ĀRSTĒŠANA UN PROFILAKSE.

Urolitiāze vai urīnakmeņi ir medicīnisks termins, kas ir saistīts ar urīnakmeņu klātbūtni urīnceļos.

Pastāv vairāku veidu urīnakmeņi, no kuriem vienu veidu sauc par struvītiem. Struvīti ir neorganisks materiāls, kas galvenokārt sastāv no magnija, amonija un fosfāta, šo akmeņu veidošanās lielākoties ir saistīta ar nepareizu barošanu, kas noved pie urīna pH paaugstināšanās un veicina neorganisko vielu sagrupēšanos. Šādus urīnakmeņus galvenokārt var atrast urīnpūslī un urīnizvadkanālā, retāk nierēs. Dažas no šo akmeņu formām var tik izskalotas ar urīnu vai arī izšķīdinātas tajā, turklāt citas var tikt izņemtas vienīgi ķirurģiski.

Slimības pazīmes un simptomi.

Daudzi dzīvnieku saimnieki saka, ka viņu dzīvnieks pirms saslimšanas neizrādīja nekādas slimības pazīmes vai slimības simptomus. Zemāk uzskaitīti daži no zīmīgākajiem simptomiem. Ja kaut ko līdzīgu novērojat, obligāti konsultējieties ar savu veterinārārstu:

Bieža urinācija mazām porcijām

Grūtības urinēšanas laikā

Bieža urinēšana

Asiņu klātbūtne urīnā

Duļķains urīns

Palielināts vēdera apjoms

Anūrija – pilnīga urinācijas pārtraukšana (bīstama dzīvībai).

Struvītu akmeņi ir kristālam līdzīgi veidojumi, kas ir maza izmēra (smiltis) un galvenokārt sastāv no magnija, amonija un fosfāta. Ja kaķiem veidojas struvītu aizsprostojums urīnizvadkanālā (caurule, kas stiepjas no pūšļa uz dzimumlocekli un izvada urīnu no organisma), tas parasti no daļēja aizsprostojuma pāriet pilnīgā urīnizvadkanāla aizsprostojumā. Nereti kaķi ilgstoši veic urinācijas aktu, dažkārt bieži un ar mazām porcijām. Ilgstošā laika periodā šis process paliek sāpīgs un kaķi mēdz urinācijas laikā skaļi ņaudēt. Sārmainais urīna pH nereti ir iemesls urīnpūšļa iekaisumam, tādēļ urīnam var pievienoties asinis vai tas var kļūt duļķains.

Cēloņi.

Vidējais urolitiāzes veidošanās vecums dzīvniekiem ir septiņi gadi, biežāk tas ir sastopams vīriešu kārtas pārstāvjiem, retāk sieviešu kārtas. Dzīvnieki, kuriem ir šaurāks urīnizvadkanāls, ir biežāk tendēti uz šīs slimības attīstību. Tiek uzskatīts, ka šie urīnakmeņi veidojas pēc urīnceļu infekcijām, kā arī gadījumos, kad liels daudzums minerālvielu, kas nonāk urīnpūslī ar urīnu, saistās ar tur esošajām organiskajām šūnām, piemēram, urīnizvadsistēmas audiem, asinīm, baktērijām un iekaisuma šūnām.

Ārstēšana.

Dārga procedūra, pēc kuras bieži vien gadās recidīvi, tādēļ labākā ārstēšana ir savlaicīga profilakse un pareiza saimnieka rīcība pēc laicīgas simptomu pamanīšanas. Viennozīmīgi pie pilnīgas urinācijas pārtraukšanas ir obligāti jāvēršas pie veterinārārsta, pārējos gadījumos, iespējams, var palīdzēt ārstnieciskās diētas. Viena no tādām ir Vet Life Struvite.

Farmina Vet Life Struvite ir diētiskā barība kaķiem izstrādāta urīnpūšļa struvītu akmeņu šķīdināšanai.

Darbības veids
Farmina Vet Life Struvite satur zemu proteīna, kalcija, fosfora un magnija koncentrāciju, kas rada nelabvēlīgu vidi urīnpūslī urīnakmeņu (struvītu) veidošanās procesam. Papildus pievienotais DL-metionīns rada un uztur normālu, nedaudz skābu pH līmeni, kas efektīvi izšķīdina un kavē struvītu veidošanos. Turklāt, tas rada nelabvēlīgu vidi baktēriju attīstībai.

Ārstēšanas un profilakses kārtība
Ieteicams konsultēties ar veterinārārstu pirms barības lietošanas un ārstēšanas perioda pagarināšanas. Ieteicamais lietošanas ilgums ir no 5 līdz 12 nedēļām gadījumos, kad nepieciešams izšķīdināt struvītu akmeņus urīnpūslī. Devu var sadalīt 2 vai vairākās dienas maltītēs.

Kaķu idiopātiskais cistīts

Dažkārt saslimšanas gadījumi ir daudz nopietnāki. Piemēram, kaķu idiopātiskais cistīts, kad sastopas viens vai vairāki no tipiskajiem apakšējo urīnceļu slimību simptomiem (piem., urinācija ārpus kastes, apgrūtināta urinācija, sāpīga urinācija, urinācija ar mazām porcijām, izmainītas krāsas urīns, un/vai bieži mēģinājumi urinēt).

Piecdesmit līdz sešdesmit procentiem kaķu tiek diagnosticēts šis sindroms. Viena no lielākajām problēmām, kas saistās ar ārstēšanu ir tā, ka nav īsti zināms iemesls, kas to izraisa. Pastāv dažādi riska faktori, no tiem vislielākā nozīme tiek pievērsta stresam un liekajam svaram. Retāk sastopami iemesli ir vīrusu infekcijas, imūnsistēmas darbības traucējumi, nepilnīgs glikozaminoglikāna slānis, kas aizsargā urīnpūšļa iekšējo gļotādu. Pamatā ārstēšana tiek vērsta uz vairāku simptomu novēršanu un/vai vienu vai vairākiem potenciālajiem sindroma cēloņiem.

Ārstēšana.

Jāatzīst, ka ārstēšana šajā gadījumā bieži ir ilgstoša un ar augstu recidīvu iespējamību. Lielāka uzmanība ir jāpievērš tieši profilaksei un laicīgai simptomu pamanīšanai, kad var iztikt bez nopietnas ārstēšanas un pilnībā pietiek ar atbilstošas barības lietošanu. No savas puses iesaku Vet Life Struvite Management. Tā ir barība, kas ir speciāli izstrādāta daudz nopietnāku urīnceļu saslimšanas procesu novēršanai.

Farmina Vet Life Struvite Management ir diētiskā barība kaķiem, kura paredzēta struvītu urīnakmeņu recidīvu ārstēšanai un kaķu idiopātiskā cistīta novēršanai.
Zemā koncentrācijā proteīni, fosfors un magnijs rada nelabvēlīgu vidi struvītu kristālu nogulsnēšanai. Pievienotajam DL-metionīnam un amonija hlorīdam piemīt urīnu paskābinoša darbība, tādējādi tiek uzturēts nedaudz skābs urīna pH, kas kavē kristālu veidošanos un baktēriju augšanu. Tādi paši nosacījumi ir nepieciešami sekmīgai idiopātiskā cistīta ārstēšanai.